Rynek pracy w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo mocno ewoluował. Pozytywny wpływ na rozwój naszej gospodarki, a co za tym idzie powstanie nowych miejsc pracy i dynamikę na rynku zatrudnienia miał fakt dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Od tamtego czasu bezrobocie w Polsce znacznie zmalało. Jak sytuacja na rynku pracy prezentowała się w ciągu ostatnich 15 lat, czyli od momentu wstąpienia Polski do UE?
Unia Europejska a stopa bezrobocia w Polsce
W Polsce w 2004 roku według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie wynosiło ponad 20%. Oznacza to, że co piąty Polak zdolny do pracy pozostawał bez zatrudnienia. Powodowało to patologiczną sytuację, w której urzędy pracy pękały w szwach. Kolejny we wspomnianych urzędach wlekły się w nieskończoność a i tak nie dawały gwarancji otrzymania odpowiedniej dla siebie oferty.
Dzisiaj sytuacja wygląda już nieco inaczej, nawet jeśli chodzi o Urzędy Pracy. Jeśli szukamy kontaktu do pracownika urzędu wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki urzędów pracy, która wskaże nam odpowiedni dla naszego regionu urząd.
Od 2004 roku sytuacja na rynku pracy w Polsce znacznie się poprawiła. W pierwszym kwartale 2019 roku, czyli po półtorej dekady od wstąpienia naszego kraju do grona Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło około 6%, a więc było znacznie, znacznie mniejsze. Poprawa sytuacji gospodarczej w kraju na pewno pozytywnie wpływa na jego mieszkańców, którzy mając stałe zatrudnienie nie muszą martwić się o swój byt i mogą realizować się np. w podróżach po stolicach europejskich, tym samym korzystać z praw obywatelskich UE. Zagranicznych gości zaś zapraszamy do naszej stolicy – Warszawy.