Cechy, na które zwracamy uwagę przy ocenie nowoczesnych budynków biurowych, to ich położenie, powierzchnia i standard wykończenia. Budynki biurowe są wizytówkami nowoczesnych miast i stanowią ważny element miejskiej przestrzeni. Dlatego projektując nowoczesne powierzchnie biurowe, powinno się uwzględniać potrzeby zarówno przyszłych najemców, którzy reprezentują różne dziedziny biznesu, jak i mieszkańców funkcjonujących w ich otoczeniu.
Powierzchnia i lokalizacja
Obiekty najczęściej wynajmowane to biurowce dysponujące wielką powierzchnią i przeznaczone nawet dla kilkunastu firm. W następnej kolejności są kameralne obiekty biurowe dla kilku najemców. Potem dopiero biura przeznaczone dla jednej firmy, które stanowią tylko niewielką część rynku. Niezwykle ważnym elementem dla najemców jest położenie. Dobrze skomunikowany biurowiec, do którego można dostać się szybko zarówno własnym środkiem transportu, jak i komunikacją publiczną, podnosi jego wartość. W nowoczesnych biurowcach pracuje duża liczba osób, co wpływa na jego otoczenie. Dlatego bardzo ważna jest też okolica, w której powstają biurowce. Lokale gastronomiczne i handlowe i wszelkie inne usługi, które towarzyszą powierzchniom biurowym, są dodatkowym atutem i służą nie tylko pracownikom biurowców, ale także lokalnym społecznościom. Znaczenie ma także sama architektura budynku i materiały, z których jest zbudowany.
Wyposażenie biura
Nowoczesne budynki biurowe powinny być odpowiednio wyposażone. Lokale muszą być podłączone do linii telefonicznej, elektrycznej oraz systemów komputerowych. Pomieszczenia powinny być klimatyzowane, z dobrą akustyką i wyciszeniem dźwięków zewnętrznych. W budynku musi być wykończone zaplecze socjalne – łazienki i kuchnia. Mile widziany jest również dodatkowy awaryjny system zasilenia. W biurowcu powinny znajdować się szybkie i nowoczesne windy oraz parking strzeżony z miejscami dla najemców.
Klasyfikacja budynków biurowych
Jak wskazują eksperci z warszawskiej firmy Mabbud, budynki biurowe dzielimy na kilka podstawowych klas: A, B, B+ i C. Klasy powierzchni biurowych ustala się na podstawie wielu kryteriów. Przyjmuje się, że standard biura spada wraz z dalszą literą. Im wyższa klasa, tym większa wartość nieruchomości, co oznacza wyższe koszty najmu lub zakupu.
Opinia najemców powierzchni biurowych
Najważniejsze cechy dobrego biura według najemców to:
- elastyczność powierzchni biurowej — biura łatwo adoptowane do wymagań konkretnego najemcy,
- położenie obiektu,
- architektura budynku i materiały, z jakich jest zbudowany,
- bezpieczeństwo i system zarządzania biurowcem,
- komunikacja i dostęp do budynku
- wyposażenie lokalu