blacha trapezowa

Blachodachówka i blacha trapezowa to bardzo popularne i efektowne formy pokrycia dachu. Są uniwersalne, można je dopasować do różnego rodzaju budynków, zwłaszcza że wybór kolorów jest praktycznie nieograniczony. Ponadto to materiały lekkie i dość proste w montażu. Podczas pokrywania dachu, całkiem prawdopodobne, że arkusze blachy trzeba będzie przyciąć bądź podzielić na mniejsze fragmenty – jakie narzędzia będą do tego najlepsze?

Nożyce ręczne

Nożyce elektryczne są z pewnością bardziej wydajne, jednak ręczne również mają swoje zalety. Nie nadają się co prawda do blach o dużej grubości, jednak poradzą sobie znakomicie z cienkimi arkuszami (jak blachodachówka). Nad nożycami ręcznymi mamy zdecydowanie większą kontrolę, więc zalecane są dla osób, które nie mają wielkiego doświadczenia w takiej pracy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dostosowanych nawet do tego, czy ktoś jest lewo-, czy praworęczny. Wiele zależy też od ostrza – te wygięte na bok pozwolą na bardziej precyzyjne cięcie. Takie nożyce są dość tanie i przede wszystkim poręczne, choć oczywiście przed ich użyciem dobrze zaopatrzyć się w grube rękawice.

Nożyce elektryczne

Do grubszych arkuszy, jak blacha trapezowa lub falista, zalecane są nożyce wibracyjne (skokowe). Nie nagrzewają się podczas pracy, dzięki czemu nie uszkodzą powłoki blachy i tym samym nie odbiorą jej właściwości ochronnych. Podczas ich używania nie wytwarzają się iskry, zapobiegają także wydzielaniu się szkodliwych substancji. Przy wyborze nożyc elektrycznych ważny jest rodzaj zasilania: te zasilane z sieci są bardziej wydajne i ekonomiczne, niż w przypadku akumulatorowych.

Firmy do cięcia blach często korzystają ze szlifierek kątowych, nazywanych także gumówkami. Używanie tego narzędzia wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – powierzchnia od cięcia nagrzewa się, przez co można uszkodzić blachę i doprowadzić do tego, że będzie podatna na korozję.

Cięcie blachy i kwestie bezpieczeństwa

Osoba zajmująca się cięciem blachy powinna nie tylko posiadać wystarczająco grube rękawice, ale też kombinezon ochronny i specjalne okulary. Jeśli nie posiadamy doświadczenia w tego typu pracach, dobrze skorzystać z pomocy dekarza.