syrop na kaszel suchy

Kaszel jest skutkiem choroby, ma związek z różnymi infekcjami, które atakują układ oddechowy człowieka. Śluzówka nosa i gardła jest przesuszona, rzęski nabłonkowe nie spełniają już roli ochronnej. Stają się krótsze i drażnią ściankę gardła, co powoduje odruch kasłania.

Namnażające się w górnych drogach oddechowych wirusy są przyczyną kaszlu suchego. Trwa on zazwyczaj kilka dni, jest meczący i trudno się go pozbyć. Czasami walka z tego typu kaszlem jest jeszcze dłuższa – przeciąga się do kilku tygodni, np. po grypie czy innych, cięższych chorobach układu oddechowego.

Dolegliwości, które mu towarzyszą, są bardzo nieprzyjemne – łaskotanie w gardle i spływająca po tylnej ściance gardła wydzielina, której nie można odkrztusić. Do tego dochodzi zatkany nos i problemy z oddychaniem.

Radzenie sobie z infekcją w pierwszej jej fazie jest więc bardzo trudne. Ważne, aby powietrze w pokoju było dobrze nawilżone, a organizm przyjmował dużo płynów, np. (herbatki ziołowe, z dodatkiem miodu, imbiru i cytryny). Bardzo dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest syrop na kaszel suchy, łagodzący odruch kasłania. Dzięki zawartym w nim składnikom (takim jak: miód, olejki eteryczne, wyciągi roślinne) śluzówka gardła zostaje dobrze nawilżona i pokryta filmem ochronnym. Drogi oddechowe zabezpieczone są także przed czynnikami mechanicznymi, np. tarciem wywołanym m.in. ciągłym kasłaniem.

Takie syropy można nabyć w aptece, a profilaktycznie stosować także zrobione przez siebie w domu. Cebula plus czosnek z cytryną lub przygotowany na bazie buraczków czy kopru włoskiego – taki domowy syrop na kaszel suchy również wspomoże walkę z infekcją. Warto też wypić herbatkę z lipy i płukać gardło ziołowymi mieszankami, np. szałwią czy rozmarynem. Wtedy leczenie powinno okazać się jeszcze bardziej skuteczne.