Katar to inaczej wysięk, nieżyt błony śluzowej, który pojawia się w momencie, gdy tkanki wyścielające jamę nosa dosięgnie stan zapalny. Wyróżniamy trzy podstawowe jego rodzaje: katar alergiczny, wirusowy oraz bakteryjny.
Infekcja wirusowa przebiega dość łagodnie i trwa zazwyczaj krótki okres. Charakteryzuje się jasną i wodnistą wydzieliną z nosa. Zdecydowanie gorszy jest katar bakteryjny. Wtedy wysięk przyjmuje barwę zielonkawo-żółtą i często znajduje się w nim domieszka ropy. Istnieje duże ryzyko rozwinięcia się infekcji i zaatakowania oskrzeli, krtani czy zatok. Natomiast alergiczny katar wywołany jest przez alergeny, którymi mogą być – kurz, pleśń, pyłki czy sierść zwierzęca. To jest również bardzo uciążliwe i trudne do wyleczenia schorzenie. Wysięk z nosa jest mocno wodnisty i nie zasycha.
Z katarem wirusowym i bakteryjnym można sobie radzić na wiele sposobów. Oprócz leków obkurczających śluzówkę nosa, upłynniających lub rozrzedzających wydzielinę, a także czasami zawierających w sobie antybiotyk, można walczyć z katarem domowymi sposobami. Przede wszystkim zbawienne do oczyszczenia jamy nosowej mogą się okazać sól fizjologiczna i woda morska. Warto też zażywać naturalne antybiotyki, jakimi są: cebula czy czosnek oraz napoje z miodem i cytryną.
Inhalacje na katar są bardzo skuteczną metodą w walce z zatkanym nosem. Sporządzane na bazie naturalnym olejków eterycznych lub różnych rodzajów ziół, np. mieszanek (szałwi, rozmarynu), przynoszą naprawdę zadowalające skutki. Są to też różnego rodzaju krople, płyny, różne roztwory i mgiełki np. solankowo-jodowe. W składzie preparatów do inhalacji na katar znajdują się zazwyczaj olejki: tymiankowy, miętowy, sosnowy, eukaliptusowy czy terpentynowy. Zabieg parowy można przeprowadzać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu miski gorącą wodą i wpuszczeniu do niej kilku kropel preparatu, a następnie wdychaniu przez kilka minut nawilżających, leczniczych oparów. Inhalacje na katar można też przygotować podczas kąpieli. Zamiast do naczynia, krople aromatycznego olejku wlewamy do wanny, wypełnionej gorącą wodą. Warto też za pomocą rozpylacza odświeżyć kroplami do inhalacji pomieszczenie w celu dezynfekcji i odświeżenia powietrza.
Inhalacje na katar sporządzone na bazie łyżki soli kuchennej i wody są także zbawienne w walce z infekcją. Po zabiegu drogi oddechowe są odkażone i udrożnione, a wydzielina rozrzedzona. Po każdej inhalacji chory lepiej oddycha, a podrażnienie skóry wywołane katarem, złagodzone.
Inhalacja na katar udrażnia kanały nosowe poprzez upłynnienie wydzieliny w nich zalęgającej, a błona śluzowa jest dobrze nawilżona.