Stoły podnośne stacjonarne

Warsztaty specjalizują się w pracach wymagających przenoszenia lub przytrzymywania ciężkich ładunków. Dlatego konieczne jest użycie w warsztatach stołów podnośnych. Są one nieocenione podczas ciągłej potrzeby podnoszenia i opuszczania ładunków. Dla człowieka niemożliwe byłoby transportowanie tego typu urządzeń. Stoły podnośne oferują również ergonomiczne odciążenie przy pracy. Warto więc wiedzieć, czym charakteryzują się te urządzenia.

Charakterystyka stołów podnośnych

Wyposażenie warsztatu w stół podnośny zdecydowanie poprawi komfort pracy. Jego ogromną zaletą jest możliwość regulacji wysokości, co pomaga w odpowiednim ustawieniu ładunku podczas pracy. Jest to również niezbędny element wyposażenia, ponieważ w warsztatach pracuje się z ciężkimi ładunkami, które są niemożliwe do udźwignięcia przez człowieka. Stoły podnośne mogą być mobilne i stateczne. Wersje przejezdne są w stanie unieść od 150 do 1000 kilogramów. Są wyposażone w napęd hydrauliczny. Stoły podnośne stacjonarne są w stanie udźwignąć ładunek o wadze nawet do 4000 kilogramów. Mogą być one montowane na posadzce lub w kanałach. Stoły podnośnikowe są niezbędne w pracach warsztatowych, żeby chronić plecy i stopy pracowników – aby ładunek nie spadł im na nogi.

Rodzaje stołów podnośnych

Istnieje kilka rodzajów stołów podnośnych, w zależności od ich przeznaczenia. Jednymi z nich są kompaktowe stoły podnośne. Są one większe od płaskich stołów, ponieważ znajduje się pod nimi napęd hydrauliczny. Wyróżnia się także stoły płaskie, które są niższe i ładowane za pomocą wózka widłowego. Można spotkać się również ze stołami podnośnymi nożycowymi. Jak podkreślają specjaliści z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia: „Stół podnośny nożycowy o dużej wydajności pomoże zaoszczędzić czas i siły. Może być stosowany zarówno jako podnośnik w zamkniętych pomieszczeniach przemysłowych, jak i pomost załadowczy na wolnym powietrzu. Tym samym pojedynczy stół podnośny nożycowy nadaje się do eksploatacji w różnych warunkach roboczych”. Na rynku dostępne są też stoły podnośne przechylne. Znajdują one swoje zastosowanie głównie w warsztatach, w których jest potrzeba usuwania przedmiotów z wysokich pojemników. W przypadku, gdy nie jest się pewnym, który rodzaj stołu podnośnego wybrać, warto najpierw poprosić wykwalifikowanego pracownika sklepu o radę. Eksperci na podstawie zebrania potrzebnych informacji, na pewno doradzą odpowiedni sprzęt. Wszystko zależy bowiem od ciężaru i rodzaju ładunków, sposobu ich transportowania, czy ilości przedmiotów do przenoszenia.