O ile darmowy hosting, zwłaszcza bez reklam, wydaje się wystarczający do prowadzenia na przykład blogu czy niewielkiej strony o charakterze hobbystycznym, o tyle zupełnie nie jest odpowiedni dla przedsiębiorstwa, które, jeśli traktuje poważnie marketing internetowy, wymaga  usług wysokiej jakości.

Hosting, czyli udostępnianie miejsca na serwerze w celu przechowywania danych w sieci, występuje w kilku odmianach. Najbardziej popularnym modelem jest hosting współdzielony, w ramach którego wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera, drugi model to Virtual Private Server, czyli rozwiązanie, w którym klient ma przydzieloną część zasobów serwera wyłącznie dla siebie, wreszcie jest model proponowany między innymi przez takiego dostawcę usług hostingowych, jak Sprint Data Center – serwer dedykowany. Jest to opcja najdroższa, ale też najlepsza. Dzięki niej klient dysponuje  zasobami całego serwera wyłącznie dla swoich potrzeb. Zyskuje przy tym pewność bezpieczeństwa, ma zapewnioną dużą wydajność, płynność i niezawodność działania, gdyż nie jest narażony na efekty aktywności innych użytkowników, wreszcie sam decyduje o systemie operacyjnym czy oprogramowaniu.

Nie ulega wątpliwości, że wybierając rodzaj hostingu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby swojej firmy i jej możliwości finansowe. Jeśli zależy nam na wydajności, pojemności i płynności działania, najlepszym rozwiązaniem będzie serwer dedykowany.  Sprint Data Center jest dostawcą usług hostingowych w tym zakresie, co więcej, oferuje serwery dedykowane o różnych parametrach jeśli chodzi o moc procesora, wielkość pamięci, powierzchnię dysku. Klienci mogą zatem wybierać między stosunkowo tanimi serwerami dla niezbyt wymagających zastosowań, które jednak dobrze poradzą sobie z zadaniami typowymi dla małych i średnich firm, a bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Podmioty oczekujące wielkiej mocy obliczeniowej, dużo miejsca na składowanie danych czy serwera pod projekty wirtualizacji, mają z kolei do dyspozycji wysokiej klasy nowoczesny sprzęt gwarantujący zaspokojenie wszystkich oczekiwanych potrzeb.

Hosting dedykowany jest bez wątpienia usługą droższą niż hosting współdzielony, ale też w pewnych warunkach niezastąpioną. Oprócz ogromnej funkcjonalności daje on o wiele większą gwarancję bezpieczeństwa, na skutek całkowitej izolacji od innych użytkowników. Jeśli zatem prowadzimy duży, często odwiedzany serwis internetowy, serwer dedykowany będzie zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem.