Wśród wielu aranżacji budowlano – dekoracyjnych na szczególną uwagę zasługują schody z klinkieru. Zauważyć je można w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Wyróżniają się swoim eleganckim wizerunkiem i niezwykłą jakością materiału. Klinkier jest rozpoznawalny już na pierwszy rzut oka. Jest to materiał charakterystyczny.

Wśród wielu aranżacji budowlano – dekoracyjnych na szczególną uwagę zasługują schody z klinkieru. Zauważyć je można w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Wyróżniają się swoim eleganckim wizerunkiem i niezwykłą jakością materiału. Klinkier jest rozpoznawalny już na pierwszy rzut oka. Jest to materiał charakterystyczny. Jego barwy są głębokie, nasycone, nierównomierne. Najczęściej spotyka się aranżacje wykonane z klinkieru brązowego i czerwonego, jednak materiał ten dostępny jest w bardzo szerokiej gamie barw. Z kolorowych zielonych, żółtych i niebieskich cegieł można wykonać barwne, awangardowe stylizacje, a z chłodnych grafitów, granatów, bieli i czerni minimalistyczne, nowoczesne kompozycje. Z klinkieru wykonuje się niemalże wszystko. Znajduje on zastosowanie na zewnątrz i wewnątrz budynków, jak również w ogrodzeniach, tarasach, ścieżkach ogrodowych i właśnie schodach.

Schody z klinkieru są eleganckie i bardzo trwałe. Jest to materiał bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Można powiedzieć, że klinkieru nie ima się upływ czasu. Jego kolory nie blakną od słońca i deszczu, a wręcz przeciwnie , z biegiem czasu nabierają niesłychanie głębokiego wyrazu. Schody z klinkieru trudno porysować, czy uszkodzić, są odporne na korozje, zniszczenia, wiatry, mrozy i śniegi. Klinkier prawie w ogóle nie wsiąka wody, dlatego jest idealny do zastosowania na zewnątrz budynku, gdzie od czasu do czasu pada deszcz, czy śnieg. To wszystko sprawia, że schody z klinkieru są montowane na wiele dziesiątek lat, mogą z nich korzystać całe pokolenia użytkowników.

Schody z klinkieru są łatwe w montażu, gdyż klinkier jest materiałem niezwykle plastycznym i produkowane są z niego różnorodne formy. Każdy znajdzie takie cegiełki, jakich potrzebuje, mają one wielorakie kształty i rozmiary. Układa się je łatwo i szybko, nie wymagają dodatkowych izolacji przeciwwilgociowych, gdyż praktycznie niemalże w ogóle nie wchłaniają wody. Schody klinkierowe nie zbierająca na swojej powierzchni kurzu i zabrudzeń, dlatego łatwo jest utrzymać je w czystości, wystarczy, je po prostu umyć, nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Schody z klinkieru wykonane są z naturalnie wypalanej cegły, dlatego są przyjazne dla człowieka tworząc ekologiczny mikroklimat.

Klinkier to bardzo w ostatnich latach bardzo modny materiał. Moda ta najprawdopodobniej będzie trwała jeszcze wiele lat. Warto zainteresować się tak efektownym i solidnym materiałem.