Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów lokat oszczędnościowych. Jedne z nich są bardziej popularne, drugie mniej, lecz każda z nich posiada swoje wady i zalety. Nie patrząc na fakt tego, jakie lokaty istnieją na rynku, każda z nich ma przede wszystkim na celu zarabianie na naszych zaoszczędzonych pieniądzach i jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod, aby nasze pieniądze dodatkowo na siebie zarabiały.

Bezpieczna metoda zarabiania na oszczędnościach

Lokata oszczędnościowa jako najbezpieczniejsza metoda zarabiania na swoich oszczędnościach polega na tym, że my oddajemy swoje pieniądze na określony w umowie czas dla banku, a po tym czasie otrzymujemy zwrot swoich środków powiększonych o odsetki. Wadą, jak i zaletą tej metody oszczędzania jest to, że nasze środki zostają na określony czas zamrożone, a jeśli wybierzemy je z lokaty wcześniej to utracimy odsetki.

Rodzaje lokat bankowych:

Lokata terminowa – najczęściej oferowana przez banki lokata, polega na tym, że przekazujemy dla banku swoje oszczędności na określony w umowie czas. Kiedy upływa okres umowy klient otrzymuje swoje pieniądze z powrotem, lecz są one powiększone o odsetki. W zależności od banku oprocentowanie lokaty waha się od 1 do 5 procent.

Lokata z dopłatą – od innych lokat różni się jedną niezwykle ważną rzeczą, a mianowicie tym, że co pewien czas do zgromadzonych środków można dopłacać kolejne, które również podlegają oprocentowaniu, oczywiście od momentu ich wpłaty.

Lokata rentierska – stworzona specjalnie dla rentierów od czego wzięła swoją nazwę. Pieniądze tu wpłacane są tak samo jak przy innych lokatach, lecz wypłacane są w kilku transzach, a nie w jednej.

Lokata dynamiczna – zazwyczaj niżej oprocentowana od lokaty terminowej, różni się jednak tym, że pieniądze mogą zostać wypłacone w każdym momencie, bez utraty odsetek.

Lokata pieniężna – środki klienta są zatrzymane przez bank, aż do osiągnięcia pewnej kwoty.

Lokata dwuwalutowa – ta lokata nie koniecznie prowadzi do zysku, pieniądze, które wpłacamy na lokatę zostają przewalutowane na inną walutę, a teoretyczny zysk opiera się na różnicach w kursach walut.

Najpopularniejsze są oczywiście lokaty terminowe (porównywarka 150 lokat), gwarantują nam zysk na naszych oszczędnościach, jeśli tylko nie dojdzie do zjawiska hiperinflacji, które może pożreć wszystkie odsetki. Lokaty bankowe są polecane szczególnie osobom, które mają problem z utrzymaniem przy sobie oszczędności i są rozrzutne, jeśli jednak poszukujesz czegoś bardziej elastycznego, z gwarancją wypłat i dopłat w każdym momencie wybierz raczej konto oszczędnościowe, które zawiera w sobie zalety lokaty bankowej i konta indywidualnego.