Osoby, które planują wykonać remont i jednocześnie nie są utalentowane w tej kwestii powinny zgłosić się o pomoc profesjonalnych fachowców.

Niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza, aby móc kontrolować pracę wykonawców. Poprzez zwracanie uwagi na działania ekipy remontowej można unikać popełnianych przez nich ewentualnych błędów i być spokojnym o końcowy efekt pracy.

Suche tynki

Bardzo dużo osób ma problemy z wykończeniem powierzchni ścian, a także sufitów. Obecnie wykorzystać można tapety, glazury lub farby strukturalne. Bez względu na wybór niezbędne są gładkie i równe powierzchnie. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem na ich otrzymanie są suche tynki. Kluczowe jest przestrzeganie zasad prawidłowego montażu.

Pracę powinno się zacząć od właściwego przygotowania podłoża polegającego na oczyszczeniu i zagruntowaniu. Gdy wymieszany zostanie klej w sposób zgodny z instrukcją znajdującą się na opakowaniu można przejść do jego nakładania. Należy zwrócić szczególną uwagę by odległości pomiędzy plackami kleju nie optymalne. Bardzo ważne jest również by temperatura nie wynosiła mniej niż 5 ºC.

Sztuka tynkowania

W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się w budownictwie tynki gipsowe. Jest to materiał bardzo silnie higroskopijny, czyli pochłania wilgoć, magazynuje ją, a w razie konieczności oddaje do otoczenia. Tworzy się wtedy we wnętrzu bardzo komfortowy klimat dla człowieka. Co zrobić by efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami?

Podstawą jest właściwe przygotowanie podłoża, ponieważ to ono ma bezpośrednie oddziaływanie nie tylko na przyczepność, ale także na jakość powierzchni. Należy wybrać preparat optymalny dla podłoża o dużej oraz zróżnicowanej chłonności. Warto pamiętać, że tynki gipsowe są jednowarstwowe i nie powinno się ich nakładać dwuwarstwowo oraz na zawilgocone powierzchnie. Nie rekomenduje są prac przy temperaturach poniżej 5ºC.

Warto wiedzieć, że nawet najlepszy produkt nie da zamierzonego efektu jeżeli w trakcie prac montażowych, tynkowania lub szpachlowania będą popełniane proste oraz istotne błędy wykonawcze. Posiadanie podstawowej wiedzy i zasad dotyczących remontu pozwoli na znacznie łatwiejszą weryfikację profesjonalizmu oraz umiejętności ekipy remontowej.