Większość osób zapytanych o to, w jaki sposób została wykończona ściana nad blatem roboczym w ich kuchni, odpowie: oczywiście, że płytkami! Rzeczywiście, jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które ma jednak wielką wadę – jest nudne i wtórne. Dlatego we współczesnym designie szuka się nowych rozwiązań, pozwalających nadać kuchni bardziej indywidualny i oryginalny wygląd. Jednym z hitów jest fototapeta. Czy to dobry wybór do Twojej kuchni?

Płytki – praktyczne i to by było na tyle

Oczywiście na rynku jest duży wybór płytek, które spokojnie sprawdzą się jako wykończenie ściany nad blatem roboczym w kuchni. Nie da się jednak ukryć, że właściciele wybierają je raczej z przyzwyczajenia i względów praktycznych. Pokutuje przekonanie, że płytki zapewnią najlepsze walory użytkowe – są łatwe w utrzymaniu w czystości i wieczne.

Warto jednak wiedzieć, że raz przyklejone płytki prawdopodobnie zostaną w tym miejscu na wiele lat, aż do kolejnego remontu kapitalnego. Nikt przecież nie będzie co 2-3 lata urządzać sobie w mieszkaniu małego armagedonu. Poza tym koszt położenia płytek jest dość wysoki, o czym nie zawsze pamiętamy. Droga jest nie tylko okładzina, ale także kleje i usługa fachowca – mało kto ma bowiem naturalne umiejętności glazurnicze i może przykleić płytki samodzielnie.

Szkło – modne, ale powoli odchodzi do lamusa

Od kilku lat ogromne zainteresowanie towarzyszy szklanym panelom, które świetnie sprawdzają się w roli praktycznego i efektownego wykończenia ściany nad blatem roboczym w kuchni. Producenci oferują bardzo szerokie możliwości personalizacji szkła, włącznie z wykonaniem nadruku według pomysłu klienta.

Panele szklane mają jednak tę wadę, że są dość kosztowne – z tego powodu niewiele osób może sobie pozwolić na taką ozdobę. Poza tym tutaj również trzeba liczyć na pomoc fachowca, a ewentualna chęć zmiany wystroju kuchni będzie się wiązać z koniecznością przeprowadzenia uciążliwego remontu, rozkręcania szafek kuchennych, zdejmowania blatów itd.

Fototapeta – złoty środek

Fototapeta do kuchni jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, które jednak szybko zdobywa sobie popularność. Wystarczy zajrzeć do najnowszych katalogów renomowanych projektantów wnętrz, aby zauważyć, że coraz chętniej stosują oni właśnie fototapetę jako sposób na efektowne wykończenie ściany nad blatem kuchennym.

Wiele osób automatycznie odrzuca ten pomysł sądząc, że fototapeta jest nietrwała i niepraktyczna. To jednak nieprawda. Wystarczy wybrać fototapetę laminowaną, która jest w pełni odporna na wilgoć i bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Można ją myć gąbką czy wilgotną szmatką i tym samym zapomnieć o problemie tłustych plam.

Niewątpliwym atutem fototapety jest bardzo atrakcyjny koszt zakupu i tym samym wykończenia ściany nad blatem. Pod tym względem nie mogą się z nią równać ani płytki, ani panele szklane. Poza tym naklejenie fototapety jest banalnie proste i spokojnie poradzi sobie z tym każdy domowy majsterkowicz.

Ogromny wybór wzorów i kolorów pozwala nadać kuchni indywidualny charakter i całkowicie wyróżnić ją na tle pomieszczeń znajomych czy rodziny. Co więcej, jeśli dany motyw się znudzi, nie ma problemu z metamorfozą. Nie trzeba przeprowadzać remontu i zatrudniać fachowców. To duży plus.

Fototapeta nadaje się więc nie tylko do sypialni czy pokoju, ale także do kuchni, a nawet do łazienki. To oryginalny i praktyczny sposób na to, aby wykończyć przestrzeń nad blatem roboczym, szczególnie dla osób dysponujących ograniczonym budżetem.