W dzisiejszych czasach nie da się nie zauważyć wszędobylskiego trendu obejmującego zdrowe żywienie, a także wysoką dbałość o kształt sylwetki i jej rozmiar. Zachowanie to szczególnie obserwuje się wśród kobiet, jednakże coraz częściej do głosu dochodzą także panowie. Przejście na dietę, a także redukcja zbędnych kilogramów stanowi marzenie niejednej z nas, jednakże, jak mówią specjaliści, cel osiąga jedynie jedna na dziesięć kobiet, które podjęły się tego wyzwania. Jak się okazuje, odchudzanie nie jest sprawą łatwą, a na odniesiony sukces składa się wiele czynników.

Odchudzanie to proces długotrwały i wieloetapowy. Wspólnym mianownikiem całego przedsięwzięcia jest nieposkromiona ochota jak najszybszych efektów. Najlepiej, gdyby były spektakularne. Moc frustracji, która w nas wzbiera w momencie, w którym nie spełniamy tych wysokich oczekiwań względem siebie sprawia, iż zaczynamy odczuwać frustracje. Negatywne uczucia, stres i zdenerwowanie często sprawiają, że porzucamy wcześniej postawione cele, w zamian zalewając się poczuciem winy, wstydem i zawodem. Jednakże aby do tego nie dopuścić warto poczynić wcześniej kilka kroków, które zdecydowanie ułatwią nam cały proces redukcji zbędnych kilogramów. Oto one:

1. Uświadom sobie swoje cele

Oczywisty jest fakt, że każda odchudzająca się osoba pragnie zgubić na wadze jak najwięcej kilogramów, w jak najkrótszym czasie. Jednakże przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań z tym związanych warto najpierw wypisać na kartce wszystkie cele, które redukcji masy ciała towarzyszą.  W jakim celu właściwie przechodzimy na dietę? Czy jest to nasza decyzja, a być może otoczenia? Czy redukcja masy ciała jest nam potrzebna? Jaki jest nasz wskaźnik masy ciała i do  jakiej wartości chcielibyśmy się zbliżyć. Ile czasu dasz sobie na dokonanie powyższych zmian? Ważne, żeby odpowiedzi były zdecydowane, jednostronne i poparte czynami. Tylko w takiej sytuacji zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu.

2. Ustal, czy masz odpowiednie warunki do dokonywania zmian?

Badania pokazują, że w momentach zwiększonego stresu, nowych sytuacji życiowych, stawiania siebie w obliczu trudnych wyzwań lub też poczucia niezależności własnej osoby jesteśmy nieskuteczni i nietrwali w swoich postanowieniach, a powyżej opisane sytuacje, nawet te najmniejsze, mogą bardzo szybko zaprzepaścić nasz sukces i determinację. Jak tego uniknąć? Zadbaj o to, by w momencie podjęcia walki i szczupłą sylwetkę zachować spokój, cisze i tzw. rutynę dnia codziennego. Nie działaj na wielu frontach, nie zaczynaj nowych wyzwań. Każda porażka może zaprzepaścić naszą motywację do zmian. Spokój i stabilny grunt, w których żyjemy na co dzień są naszymi przyjaciółmi. Porozmawiaj też z członkami najbliższej rodziny, szczególnie, gdy nie mieszkasz sama. Wytłumacz swe cele, opis sposób, w jaki będziesz je realizować, a także zapytaj o zdanie i akceptacje. Wsparcie rodziny jest jedną z mocniejszych motywacji zewnętrznych dla każdego z nas, która to zwiększa nasze możliwości w walce z nadmiarem kilogramów.

3. Zaplanuj racjonalną i realną drogę no celu

Mowa tu o narzędziu, czynach, codziennych małych krokach, dzięki którym z dnia na dzień będziesz coraz bliżej wymarzonej sylwetki. Poszukaj dobrego dietetyka, który po obszernym wywiadzie ułoży zbilansowany plan żywieniowy dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji. Nie ryzykuj i nie inspiruj się alternatywnymi dietami z Internetu lub kolorowych czasopism kobiecych. Twoje zdrowie jest najważniejsze. Dane literaturowe wskazują, że tylko prawidłowo przeprowadzone odchudzanie jest trwałe i nie grozi efektem jo-jo, czyli szybkim powrotem do utraconych uprzednio kilogramów zaraz po zaprzestaniu stosowania diety. To bardzo ważny motywacyjny aspekt każdej redukcji wagi.

Jeśli chcesz mieć pewność i potrzebujesz dodatkowej motywacji warto, byś zainteresowała się innowacyjnym portalem dietetycznym Dietmap.pl. W ofercie posiada on wiele jadłospisów przygotowanych przez wykwalifikowanych dietetyków klinicznych takich diet jak: dieta zbilansowana, bezglutenowa, tania, wygodna, wegetariańska i cukrzycowa. Tak szeroki wybór sprawi, że każdy, nawet najbardziej wymagający i niezdecydowany użytkownik znajdzie coś dla siebie. Poza tym, program DietMap.pl to nie tylko plany żywieniowe, ale także szereg ułatwiających odchudzanie funkcji: możliwość wygenerowania i wydrukowania tygodniowej listy zakupów, przypominanie o posiłkach, kontroler wagi, a także forum użytkowników, dzięki czemu mogą oni wspierać się i wzajemnie motywować w swej walce z nadmiarem kilogramów. DietMap.pl to także stała opieka dietetyka, który z chęcią odpowie na wszelkie, pojawiające się w trakcie odchudzania pytania. Z tym innowacyjnym programem dietetycznym, odchudzanie jest nie tylko bezpieczne, ale co najważniejsze – skuteczne.