Spędzanie czasu z dziećmi w górach wymusza na rodzicach znalezienie odpowiednich do ich wieku i możliwości fizycznych atrakcji. Warto jest zarezerwować sobie noclegi w hotelu lub kompleksie, w którym od razu na miejscu będziemy mieli do dyspozycji salę zabaw czy mini kino dla najmłodszych. To skutecznie zapełni im choć część czasu spędzonego w górach na wyjeździe z rodzicami. Nie brakuje również rozrywek poza hotelami. Jakich?

Wycieczki na szlakach górskich

Wybierając się z małymi dziećmi w góry musimy pamiętać, aby dostosować trudność szlaków do ich możliwości. Dziecko w wieku 3–5 lat jest trudnym towarzyszem górskich wędrówek. Jest zbyt małe, aby wytrzymać kilkugodzinne chodzenie po górach, a jednocześnie za duże i za ciężkie, aby rodzice mogli je swobodnie nosić na plecach. Alternatywą jest skorzystanie z wózka z pompowanymi kołami, ale wtedy trzeba wybierać szlaki, które będą dostosowane pod kątem wózków. Tych nie jest zbyt wiele, dlatego trzeba skrupulatnie planować podróż z dziećmi w góry, jeśli jesteśmy nastawieni na podziwianie górskich widoków z perspektywy szlaków turystycznych.

Parki tematyczne

W polskich górach nie brakuje miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi, albo wręcz nastawionych na przyjmowanie takich gości. Najlepszym tego przykładem są parki tematyczne znajdujące się w Tatrach, Karkonoszach i w Beskidach. Warto wspomnieć o ADVENTURE Park Przygody Gubałówka w Zakopanem. Park otwarty jest przez 365 dni w roku. Latem na dzieci i ich rodziców czeka zabawa w parku liniowym, wyprawy na quadach czy park paintball. Zimą można organizować ogniska, przejazdy saniami, zjazdy na nartach czy wyprawy na skuterach śnieżnych. Tuż pod Gubałówką, u jej podnóża znajduje się Park Rozrywki dla dzieci Letnia Zabawa, gdzie turyści indywidualni i grupy zorganizowane mogą skorzystać z licznych atrakcji.

Ciekawym punktem wycieczki z dziećmi będzie dom do góry nogami w Zakopanem, czy letni tor saneczkowy w Ustroniu na Czantorii.

Wodne atrakcje

Góry to także miejsce, gdzie można zakosztować zabawy w wodzie, w licznych Aquaparkach. Jednym z nich jest aquapark Terma Białka. Zapewnia on atrakcje dla całej rodziny. Znajduje się tam strefa zabawy ze zjeżdżalniami, saunarium, strefa masażu i strefa relaksu. Można spędzić czas w ciepłych basenach – termach, gdzie niezależnie od pogody na zewnątrz zawsze panuje temperatura wody co najmniej 20 stopni Celsjusza. To doskonała propozycja dla wszystkich, bez względu na wiek czy umiejętności pływackie.