Oczywiście w pewnego typu połączeniach śrubowych nie stosuje się wcale podkładek, lecz dotyczy to raczej jedynie elementów, które nie są narażone na silniejsze naprężenia czy wibracje oraz mają bardzo równe i dokładnie przylegające do siebie powierzchnie. Jednakże w większości połączeń z zastosowaniem śrub lub śrub z nakrętkami jakiegoś rodzaju podkładki mimo wszystko są potrzebne. Czemu właściwie one służą?
Charakterystyka połączeń śrubowych
Połączenia śrubowe wykonuje się wszędzie tam, gdzie w przyszłości może być konieczne rozebranie jakiegoś urządzenia czy tylko pewnych ich podzespołów. Tam, gdzie takiej potrzeby nie ma, stosuje się najczęściej trwałe połączenia spawane, zgrzewane lub z użyciem nitów. Przykładem urządzeń, w których łączenia śrubowe są konieczne, lecz nie wymagają stosowania podkładek mogą być chociażby pewne podzespoły naszych zwykłych drukarek. Łączone są one w jedną całość śrubami, ponieważ od czasu do czasu należy je dokładnie oczyścić, a w tym celu muszą zostać całkowicie rozebrane. Jednak w czasie pracy drukarki, spora część tych podzespołów nie jest poddawana żadnym większym naprężeniom, nie drga, a więc i spajające je śruby nie odkręcają się samoistnie, dlatego też podkładki pod ich łbami są niepotrzebne. Podobnie będzie z elementami takich prostych produktów jak lampy, wózki dziecięce czy akcesoria do suchej zabudowy. Oczywiście podobnych przykładów można znaleźć znacznie więcej, lecz częściej jednak mamy do czynienia z takimi rozbieralnymi mechanizmami, których poszczególne elementy łączy się śrubami i nakrętkami uzupełnionymi podkładkami. O tym, jaką właściwie rolę odgrywają podkładki w połączeniach śrubowych, dowiadywaliśmy się w firmie P.P.U.H. „METAL BERNAT II” z Częstochowy.
Charakterystyka i zastosowanie podkładek w połączeniach śrubowych
Podkładki w połączeniach śrubowych stosujemy najczęściej wtedy, gdy chcemy:
- zabezpieczyć niektóre elementy przed zadrapaniem; może to być na przykład jakaś lakierowana lub polerowana część,
- zabezpieczyć jakiś element przed zgnieceniem lub nawet jego przerwaniem; z takimi sytuacjami możemy mieć chociażby przy dokręcaniu cienkiej blachy, jeśli łeb śruby lub nakrętką mają stosunkowo małą średnicę; tu oczywiście najlepsze będą podkładki o dużej średnicy zewnętrznej,
- zabezpieczyć nakrętkę lub śrubę przed samoistnym odkręceniem; tutaj najlepiej sprawdzają się podkładki sprężynowe, odginane lub karbowane,
- wyrównać jakieś niezbyt duże wzajemne nachylenia łączonych z sobą elementów; w tym przypadku stosujemy podkładki miękkie.
Zazwyczaj stosujemy podkładki stalowe, w niektórych szczególnych przypadkach mogą to być podkładki miedziane, z brązu albo innych kolorowych metali, czasem także syntetyczne z różnych tworzyw sztucznych.