Lato nadchodzi! Pierwsze dni kwietnia mocno nam o tym przypomniały. Planujemy już urlopy, odświeżamy swoje ogrody przed sezonem, ale czy pamiętaliśmy o odpowiednim zabezpieczeniu domu przed piorunami, które szczególnie latem mogą narazić nasz dom na niebezpieczeństwo?

Lato to czas, w którym burze zdarzają się szczególnie często. Jedni się ich boją, inni podziwiają. Rozumiemy i tych, i tych, w końcu burza może być bardzo niebezpieczna, a jednocześnie jest niesamowicie piękna i malownicza. Burza może wyrządzić wiele szkód, od zniszczenia wszelkich sprzętów AGD i RTV, aż po pożar całego domu.

Czy powinienem się zabezpieczyć przed piorunami?

Odpowiednie zabezpieczenia pozwolą jednak spać spokojnie tym, których budynki są szczególnie narażone na wyładowania atmosferyczne. Jak ocenia się stopień narażanie na uderzenia pioruna? Pod uwagę trzeba wziąć fakt, czy budynek jest wolnostojący na otwartym terenie, jego wysokość, powierzchnię dachu oraz jego pokrycie i konstrukcję. jakiego rodzaju jest zabudowa terenu (m.in. czy domy budowane są w skupisku), a także z jaką częstotliwością występują na danym terenie burze i jak silne są wyładowania atmosferyczne. Jeśli mieszkasz w wolnostojącym domu, którego wysokość przekracza 15 metrów, a powierzchnia jest większa niż 500 metrów kwadratowych, to jesteś w grupie ryzyka i powinieneś zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa.

Jak ochronić się przed piorunami?

Ochrona przed piorunami to tak na prawdę ochrona przed skutkami, jakie może on wyrządzić. Obecnie ochronę stanowić może zewnętrzna instalacja odgromowa, która odprowadza prąd piorunowy do wnętrza ziemi, a także różnego rodzaju dodatkowe zabezpieczenia wewnątrz budynku, które stanowią tarcze ochronną naszych wszelkich urządzeń elektrycznych i informatycznych. Wewnętrzne zabezpieczenia ochronią nasz dom przed najczęstszymi stratami, takimi jak uszkodzenia sprzętu elektronicznego (np. telewizorów, komputerów, lodówki, pralki), izolacji przewodów w instalacji elektrycznej, systemów informatycznych, alarmów czy urządzeń sygnalizacyjnych.

Sprawa dla fachowców

Dobranie odpowiedniej instalacji odgromowej to sprawa dla profesjonalistów. Źle dobrana i źle zamontowana może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić, dlatego lepiej zaufać specjalistom w tej dziedzinie i to im zlecić wykonanie tego typu zabezpieczeń. Rodzaju materiałów, z których wykonany jest budynek, jego konstrukcja, kształt dachu oraz podłoże, na którym stoi dom – to wszystko ma wpływ na dobór systemu odgromowego.

Artykuł przygotowany przez firmę www.Drabiny-KRAUSE.DMN.pl, zajmującą się sprzedażą drabin aluminiowych renomowanej niemieckiej marki Krause.