Życie w pojedynkę stanowi coraz częściej świadomą decyzję, wynikającą z silnej potrzeby indywidualizmu i niezależności. Znajduje to odzwierciedlenie w sposobie mieszkania – minimalistycznym, praktycznym i wygodnym. Jakich kawalerek najczęściej poszukują single? Czy ich wybory ograniczają się do niewielkich metrażów? Zapraszamy do lektury artykułu.
Kawalerka – czy aby na pewno?
Pod pojęciem kawalerki rozumiemy zazwyczaj niewielkie mieszkanie osiągające powierzchnię 20 m2. Takie minilokale z reguły składają się z jednego pokoju z aneksem kuchennym oraz łazienki. Tym samym w zupełności zaspokajają potrzeby osób samotnych. Współczesne trendy wskazują jednak na stopniowy odwrót od małych kawalerek. Oferty takich mieszkań stanowią rzadkość, ustępując pola mieszkaniom o nieco większym metrażu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim, wielu singli chętniej wynajmuje mieszkania niż nabywa je na własność. Wynika to z ich sytuacji finansowej, m.in. ograniczonej zdolności kredytowej. Dużą rolę odgrywa również podejście do statusu singla. Dla części młodych osób życie w pojedynkę stanowi wyłącznie okres przejściowy, przed wkroczeniem w związek i założeniem rodziny. Patrząc przez ten pryzmat, zakup kawalerki o niewielkim metrażu trudno postrzegać w kategoriach opłacalnej inwestycji długoterminowej.
Alternatywy dla kawalerki
Poszukując mieszkania, warto obrać perspektywę dalekosiężną. Wielu, nawet bardzo zatwardziałych singli, z czasem zmienia swoje nawyki życiowe, decydując się na mieszkanie z partnerem lub partnerką. Dla dwóch lokatorów dwudziestometrowa przestrzeń nie będzie już tak komfortowa. W takim mieszkaniu trudno też o planowanie rodziny. Z tego względu przy zakupie mieszkania warto zainteresować się większym metrażem. Na początek optymalna okaże się powierzchnia 35-40 m2. Takie mieszkania dwupokojowe cieszą się popularnością na rynku pierwotnym i decyduje się na nie sporo młodych ludzi. Znajdziemy je w ofertach deweloperów w największych polskich miastach – dobry przykład stanowi Osiedle Botanika w krakowskiej Nowej Hucie.
Oczywiście posiadanie drugiego pokoju nie musi wiązać się z życiem we dwójkę. Single szczególnie ceniący niezależność mogą zaaranżować go np. na pokój gościnny, miejsce przyjmowania kontrahentów i współpracowników (cenne w przypadku osób pracujących w domu). Dodatkowe pomieszczenie podnosi też wartość mieszkania, co stanowi atut w kontekście ewentualnej późniejszej odsprzedaży bądź najmu.
Co poza metrażem?
Oczywiście metraż nie jest jedynym kryterium, które warto wziąć pod uwagę. Przy zakupie mieszkania dla singla liczą się również inne istotne detale, m.in. sposób rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Należy sprawdzić, czy wydzielenie przedpokoju, kuchni i łazienki nie odbyło się ze szkodą dla pokoju. Lepiej unikać mieszkań posiadających tzw. kuchnio-łazienki, które nie mają w sobie nic z estetyki i praktyczności.
Bardzo ważną rolę odgrywa też doświetlenie. W przypadku kawalerek z jednym pokojem ograniczony dostęp do promieni słońca stanowi poważny problem, któremu właściwie nie sposób zaradzić. To jeszcze jeden argument przemawiający za tym, aby przy wyborze mieszkania poszukiwać nieco większych metrażów. Zyskujemy wówczas znacznie większe pole manewru – dosłownie i w przenośni – mogąc wybrać mieszkanie odpowiadające wszystkim naszym potrzebom.