Nowoczesne metody malowania powierzchni pozwalają nie tylko uzyskać doskonały efekt, ale są również przyjazne dla środowiska. Coraz większą popularnością cieszą się farby proszkowe – bardzo chętnie wykorzystywane zarówno w celach dekoracyjnych, jak i ochronnych.
Malowanie proszkowe wykonywane jest na różnych powierzchniach i elementach: grzejnikach, ramach rowerowych, konstrukcjach stalowych, schodach, panelach ogrodzeniowych, balustradach, bramach, elementach elewacji, częściach samochodowych, felgach, blachach, itp.
Malowanie przy pomocy farb proszkowych wykonywane jest w specjalnych malarniach, które posiadają odpowiedni sprzęt i urządzenia. W Polsce jednym z takich miejsc jest Przedsiębiorstwo Remontowe Maszyn i Armatury „Masz-ZAP” w Puławach. Firma posiada specjalną halę o powierzchni 600m2, która wyposażona jest w zautomatyzowaną myjnię, suszarnię oraz nowoczesną instalację do malowania proszkowego. Są to niezbędne warunki, które umożliwiają wykonywanie takich usług.
Malowanie w praktyce
Jeszcze przed malowaniem niezbędne jest oczyszczenie elementu. Robi się to na wiele sposobów – w zależności od powierzchni, z którą mamy do czynienia – m.in. poprzez odtłuszczanie, piaskowanie, oczyszczanie strumieniowo-ścierne, suszenie czy odpylanie.
Jeżeli powierzchnia jest już gotowa, można przystąpić do malowania. Farby proszkowe natryskuje są na element za pomocą sprężonego powietrza. To powoduje fluidyzację, czyli sprawia, że sypka farba przyjmuje cechy cieczy. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na malowanym elemencie, dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie pomalowany przedmiot umieszczany jest w specjalnym piecu, gdzie w temperaturze 140-200°C następuje topnienie farby proszkowej, a następnie utwardzenie całej powłoki.
Efekty po malowaniu proszkowym są doskonałe, ponieważ powierzchnia jest gładka i nie ma na niej zacieków. Poza tym powstała powłoka ma działanie antykorozyjne – chroni przed czynnikami mechanicznymi i chemicznymi. Jest również odporna na działanie wszelkich czynników atmosferycznych.
Cała metoda malowania jest przyjazna środowisku, ponieważ farby proszkowe są od razu gotowe do użycia – bez konieczności rozcieńczania ich czy też rozpuszczania. Cały materiał malarski jest wykorzystywany niemal w 100%. Jest to świetna alternatywa dla farby ciekłej. Na rynku dostępne są różne rodzaje i kolory farb proszkowych. Mogą mieć różne poziomy połysku – od matu po satynę. Pozwalają też uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne.