Pragniesz, aby Twoja łazienka prezentowała się wyjątkowo szykownie? Możesz zastosować w niej modną nablatową umywalkę, która będzie wyglądała szczególnie gustownie. Modele takie łączy znakomity design, więc za pomocą przedmiotu z powodzeniem podkreślisz reprezentacyjny charakter swojego otoczenia. Chociaż ich montaż odbywa się nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych wersji, wystarczy zapoznać się z najważniejszymi wytycznymi, aby czynność tę przeprowadzić samodzielnie.

Montaż umywalki nablatowej – na co zwrócić uwagę

Pamiętaj, że wyjątkowo istotne znaczenie ma przede wszystkim prawidłowy dobór blatu, na którym zamocowana zostanie umywalka nablatowa. Wybierając go zwróć uwagę na wagę Twojej wersji – musi przecież wytrzymać jej obciążenie. Spore znaczenie ma tu też materiał, z którego został wykonany. Najlepiej sprawdzają się blaty stworzone z lakierowanej płyty MDF, a także kamienia – są one szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejność montażu umywalki nablatowej

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest zamocowanie blatu – to na nim dopiero umieszczona bowiem zostanie umywalka nablatowa. Jakie miejsce będzie dla niego najlepsze? Oczywiście należy wybrać je w zależności od położenia instalacji wodnej, tak aby mieć do niej łatwy dostęp. Następnie trzeba przyłożyć umywalkę do powierzchni i odrysować ołówkiem miejsce na otwór. Pamiętaj, że jeśli Twój model nie posiada fabrycznego miejsca na baterię powinieneś przygotować na nią w blacie dodatkową dziurę. W przypadku modeli nieposiadających z tyłu szkliwienia wybór miejsca montażu ma wyjątkowo ważne znaczenie – wersja taka musi przylegać bezpośrednio do ściany, gdyż inaczej całość będzie wyglądać nieestetycznie. Po prawidłowym odmierzeniu średnicy przedmiotu bezproblemowo umieścisz go w przygotowanym otworze.

Zastanawiasz się, co zrobić, aby cała konstrukcja była przede wszystkim szczelna? Duże znaczenie ma tutaj wykończenie krawędzi między umywalką, a blatem za pomocą silikonu. Po rozprowadzeniu preparatu na wszelki wypadek dociśnij jeszcze misę do podłoża, ale pamiętaj aby jej niechcący nie przesunąć.

Umywalka nablatowa – żywotność

Prawidłowo zamontowana oraz uszczelniona umywalka powinna służyć Ci przez długi czas – będzie odporna na przesuwanie się oraz opadanie, dzięki czemu nie ulegnie pęknięciom. Ponadto jeśli wybierzesz model stworzony z kamienia lub ceramiki, tym bardziej będziesz mógł być spokojny o jego nienaganny stan – materiały te są bowiem szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wpływ na żywotność umywalki ma jednak nie tylko jej dokładny montaż, ale również pielęgnacja. Pamiętaj, że gładką powierzchnię najlepiej czyścić delikatną ściereczką z mikrofibry – w ten sposób unikniesz pojawiania się na niej nieestetycznych zadrapań. Ważny jest też odpowiedni dobór środków czyszczących. Jeśli męczy Cię usuwanie osadu z mydła możesz rozprowadzić na powierzchni umywalki preparat na bazie octu – znakomicie rozpuszcza on takie zabrudzenia, co ułatwia czyszczenie podłoża. Pamiętaj, że umywalkę trzeba czyścić nie rzadziej niż raz w tygodniu – w innym przypadku może dojść do zgromadzenia się grubego i szczególnie trudnego do usunięcia osadu.