Posiadanie konta osobistego wydaje się być standardem. Nie ma przy tym limitów, jeśli chodzi o liczbę otwieranych rachunków bankowych. Decydując się na otwarcie kolejnego, warto wziąć pod uwagę opłacalność takiego rozwiązania. Na co zwracać uwagę?

Wiele osób nie przykłada większej wagi do cech konta osobistego. Najważniejsza jest dla nich możliwość gromadzenia środków w ramach comiesięcznej pensji. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rachunki bankowe to opłacalne rozwiązania. Niektóre z nich mogą kosztować nawet kilkanaście złotych miesięcznie.

Zanim wybierzesz, sprawdź rankingi

Oferty banków w zakresie kont osobistych różnią się między sobą, co jest wynikiem dużej konkurencji. Dlatego też warto zapoznać się z rankingami rachunków przeznaczonych dla klientów indywidualnych, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto także zapoznać się z zestawieniami tworzonymi w ramach tego samego banku – tym bardziej, że w jego ofercie może znaleźć się kilka różniących się istotnymi parametrami rachunków (źródło: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych).

Dostęp do bankowości elektronicznej

W dzisiejszych czasach standardem wydaje się być dostęp do bankowości elektronicznej. Nie lubimy być w żaden sposób ograniczani, a internetowe konto osobiste daje szerokie spektrum możliwości. Dzięki logowaniu online, można na bieżąco sprawdzać wysokość dostępnego salda, dokonywać transakcji internetowych, itp.

Brak opłat za prowadzenie rachunku osobistego

Nawet 2 zł miesięcznie za prowadzenie konta bankowego daje w skali roku kilkanaście złotych. Dlatego warto zwrócić uwagę, który bank nie pobiera opłat ani za otwarcie, ani za prowadzenie rachunku. Tak jest m.in. w przypadku firmowego konta Konto To Ja (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja), aczkolwiek można znaleźć i darmowe konta dla klientów indywidualnych.

Brak opłat za przelewy standardowe

Większość banków zarabia na przelewach dokonywanych przez posiadaczy rachunków osobistych. Okazuje się jednak, że na rynku dostępne są konta osobiste, w ramach których prowizje za przelewy standardowe – także na rachunki zewnętrzne – nie są pobierane. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych miesięcznie, jeśli posiadacz konta dokonuje płatności online.

Możliwość zarabiania na koncie

Chcąc gromadzić środki i zarabiać na nich, warto sprawdzić warunki kont oszczędnościowych. Dzięki nim można sporo zyskać – nawet do 2,5%, czyli jak na lokacie (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro). Dzięki temu oszczędności mogą stale rosnąć, powiększając się o wypracowane zyski.

Bezpłatne wypłaty z bankomatów

Chociaż do rachunku bankowego zostaje dołączona karta płatnicza, którą można dokonywać transakcji bezgotówkowych, wiele osób decyduje się na wypłatę środków z bankomatów. O ile podejmowanie gotówki z wyznaczonych przez bank bankomatów jest darmowe, tak wypłata środków z pozostałych bankomatów jest związana z pobieraniem prowizji.

Okazuje się jednak, że kilka banków zapewnia bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów (nie tylko swoich czy partnerskich). Jest to dużym udogodnieniem, dzięki któremu nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego darmowego bankomatu.