jak-sie-zorganizowac-i-dobrze-wykorzystac-czas-wolny

Internet to nie tylko źródło wiedzy na temat rzeczy niepotrzebnych, ale także przyjaciel, który dostarcza każdego dnia informacji na najróżniejsze tematy. Nie inaczej przedstawia się sprawa z pogodzeniem planu dnia a czymś, co jest powszechnie znane, jako czas wolny.

Jak się zorganizować, żeby najlepiej wykorzystać czas wolny? Jedni potrafią wykorzystać go śpiąc, grając na komputerze lub oglądając telewizję. Inni rozumieją, jakie znaczenie ma dobra organizacja dnia po pracy. Szczegółowy plan pozwala nie tylko wykorzystać w pełni każdą godzinę, ale wprowadza do życia człowieka zupełnie nowe elementy.

Ludzie zapominają, że czas wolny i jego wykorzystanie zależy nie od ilości posiadanych godzin, ale od tego, na co go poświęcimy. Żyje się tylko raz, a czas jest bezcenny, dlatego każda, dobrze wykorzystana minuta przybliża człowieka do sukcesu. Sprawia, że nie tylko możemy odnaleźć nowe pasje, znajomości czy osiągnąć sukces, ale również wypracować w sobie nawyk do organizowania. Szczegółowo zaplanowany dzień pokazuje, że możemy wiele, jeśli tylko chcemy. Czas zawsze się znajdzie. Choć wydaje się, że godzina to niewiele, dobrze rozplanowana potrafi przynieść wiele korzyści, w tym: odpoczynek, rozrywkę, ale i coś pożytecznego. Wystarczy tylko chcieć. Czas wolny można dobrze wykorzystać na dwa sposoby.

Po pierwsze, dobrze odpocząć. Dobrze, czyli zrobić coś co naprawdę pozwoli nam się zrelaksować i uciec od problemów. Jeśli nie wykonujesz pracy fizycznej, szczególnie polecany jest sport i wszelkie formy aktywności ruchowej.

Po drugie, czas wolny można wykorzystać na szeroko pojęty samorozwój. Może to być dobra, rozwijająca lektura, może nauka języka obcego, a może np. kurs gotowania. To może być coś związanego z Twoimi pasjami lub zawodem. Ważne, żeby dawało poczucie rozwoju.

Jak się zorganizować?

Co zrobić, aby faktycznie dobrze wykorzystywać czas wolny? Pomogą w tym planery i kalendarze na różne okresy – dzienne, tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Estetyczne, przejrzyste planery to sposób na uporanie się z odwlekaniem zadań i chaotycznym działaniem. Sporządzanie list i planów pomaga nam zapanować nad czasem, szczególnie przyda się osobom, którym często coś wylatuje z głowy, odkładają zadania na później albo zostawiają je niedokończone. Tak naprawdę jednak, przyda się wszystkim, którzy chce efektywnie wykorzystywać swój czas.

Ładne, wydrukowane planery sprawią, że będzie nam się chciało w nich zapisywać rzeczy – a potem się ich trzymać. Jeśli wcześniej lista zadań do zrobienia i odhaczanie ich realizacji była dla nas czymś obcym – będziemy też dumni z siebie, gdy zobaczymy, jak wiele rzeczy potrafimy zrobią w ciągu dnia. A potem zauważymy też, w których miejscach możemy nasze zarządzanie czasem ulepszyć. Planery tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne, to nie tylko narzędzie dla freelancerów i biznesmenów. Pozwoli też ogarnąć naukę, studia, obowiązki w etatowej pracy, rzeczy do zrobienia w tygodniu, miesiącu, przestrzeganie diety i treningów, przeprowadzkę, przygotowanie wyjazdu czy wesela. Pomogą także dobrze zaplanować czas wolny. Gdy uda nam się przez pierwsze tygodnie, planowanie szybko wejdzie nam w nawyk. Estetyczne, proste, ale funkcjonalne planery do wydrukowanie możesz znaleźć tutaj – smartnest.pl/jak-sie-zorganizowac/. Jeśli nie wiesz jak się zorganizować, spróbuj po prostu prowadzić przez pewien czas taki planer. Dzięki temu nabędziesz odpowiednie nawyki i będzie dobrze wykorzystać czas wolny.