aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne są dziś bardzo popularne i nie chodzi tu wyłącznie o piękny uśmiech. Znacznie ważniejsze od względów estetycznych jest zdrowie.

SKUTKI WAD ZGRYZU

Głównym powodem wizyty u ortodonty są zwykle względy estetyczne i marzenie o prostych zębach. Tymczasem wady zgryzu są niebezpieczne dla zdrowia. Krzywe, niewłaściwie rozmieszczone albo ściśnięte zęby są bardziej narażone na próchnicę i stany zapalne. Dochodzi do tego na skutek niemożności dokładnego dojścia do zębów podczas czyszczenia. Złe rozstawienie prowadzi również do nadmiernego ścierania zębów podczas jedzenia, a nawet zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. Efektem ubocznym są kłopoty z przewodem pokarmowym na skutek niewłaściwie pogryzionego pokarmu.

Problem jest więc większy niż się wydaje na pierwszy rzut oka i aparat ortodontyczny okazuje się wówczas koniecznością.

WIZYTA U ORTODONTY – POZNAŃ

Zanim podejmie się decyzje o noszeniu aparatu, należy udać się do ortodonty, który obejrzy zęby, zleci wykonanie zdjęć rtg, wycisku zębów oraz modeli szczęki i żuchwy. To one posłużą do ustalenia zakresu wady i wykonania aparatu. Dopiero wówczas zostanie opracowany plan leczenia.

RODZAJE APARATÓW

Współczesna ortodoncja ma do zaoferowania różne typy i modele. Każdy aparat na zęby musi być odpowiednio dobrany do pacjenta i zakresu wady, którą należy leczyć. Dzieli się je najczęściej na aparaty stałe i ruchome, zakładane na zęby oraz całkiem niewidoczne. Niektóre są wykonane z metalu, inne ceramiczne. Bywają także spersonalizowane – pacjent może dobrać kolor i wzór.

DLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ APARAT

Dobry aparat ortodontyczny ma na celu wyprostowanie i wyrównanie linii zębów, zredukowanie stłoczeń oraz poprawę uśmiechu. Zaletą leczenia ortodontycznego jest ułatwienie utrzymania czystości zębów, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka próchnicy. Odciążenie przyzębia i dziąseł chroni przed uszkodzeniami i zwyrodnieniami stawów skroniowo-żuchwowych, które w późniejszym czasie mogłyby doprowadzić nawet do bólu stawów, głowy i kręgosłupa. Prawidłowe ustawienie zębów ułatwia także dobre rozgryzanie posiłków i chroni przed kłopotami z przewodem pokarmowym. Na koniec pozostaje zaś najbardziej spektakularny efekt, a mianowicie ładny uśmiech i lepsze samopoczucie.

APARATÓW

Aparat na zęby z pewnością spełni swoją funkcję, a uzębienie zyska nowy, lepszy wygląd. Wcześniej jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, przestrzegać kilku prostych zasad i nie zniechęcać się przy pojawiających się od czasu do czasu dolegliwościach. Szczególnie przy stałych aparatach pojawiają się kłopoty w codziennej higienie. Dlatego ważne jest prawidłowe szczotkowanie i dbanie o płytkę nazębną. Stąd pojawiły się też specjalne szczoteczki ułatwiające czyszczenie powierzchni pod aparatami. Zdarzają się również podrażnienia błon śluzowych w jamie ustnej. Dotyczy to głównie policzków, języka i warg. Występują one głównie w pierwszych dniach od założenia aparatu. Poza tym należy się liczyć z dolegliwościami bólowymi, jakie wywołuje przemieszczanie zębów. Ich natężenie zależy od pacjenta i jego odporności.

Najważniejsze, by leczenie ortodontyczne było przeprowadzone w sposób właściwy.