Różnego rodzaju ograniczenia pola widzenia są zaliczane do zaburzeń widzenia. Pojawiają się z powodu nieprawidłowości, które nie pozwalają sprawnie działać wszystkim elementom drogi wzrokowej. Jakie zaburzenia mogą wpływać na ubytki w polu widzenia?(1)
Zaburzenia pola widzenia – skąd się biorą?(1)
To, że możemy prawidłowo widzieć, zawdzięczamy wielu skomplikowanym mechanizmom. Pierwszym krokiem drogi wzrokowej są impulsy świetlne. Odbite od przedmiotów, na które patrzymy, trafiają wprost do siatkówki, czyli części oka, która zawiera w sobie wzrokowe komórki receptorowe (pręciki i czopki). W kolejnym etapie informacja wzrokowa przekazywana jest do mózgu połączeniami nerwowymi, gdzie obraz jest dodatkowo obrabiany. Tym sposobem możemy poprawnie zobaczyć to, co nas otacza. Uszkodzenie któregokolwiek z narządów biorących udział w drodze wzrokowej może skutkować problemami z widzeniem, w tym zaburzeniami pola widzenia.
Jeśli zauważymy, że doszło u nas do ograniczenia pola widzenia (gdy nie widzimy pełnego obrazu, a tylko jego część) lub całkowitej, nagłej utraty wzroku, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nagła utrata wzroku może wiązać się z groźnymi chorobami takimi jak zapalenie nerwu wzrokowego, nadciśnienie wewnątrzczaszkowe lub niedokrwienie siatkówki. W przypadku, gdy nasze pole widzenia nagle się zawęziło (tak zwane widzenie przez lunetę), pojawiły się ubytki w polu widzenia lub dwojenie obrazu, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
Jak sprawdzić zakres pola widzenia?(2)
W przypadku, gdy pojawiły się u nas problemy z polem widzenia, lekarz może zalecić nam perymetrię, czyli badanie pola widzenia. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę wielkości przestrzeni, która dana osoba jest w stanie zobaczyć. W przypadku gdy cierpimy na ograniczenie pola widzenia, lekarz zleci również inne dodatkowe badania (na przykład sprawdzenie ostrości wzroku albo zbadanie wyglądu tarczy nerwu wzrokowego), aby poprawnie zdiagnozować przyczynę problemu.
Więcej o problemach z polem widzenia przeczytasz tutaj >>
- Bartoszek K. Zaburzenia widzenia (zaburzenia czynności narządu wzroku) https://neurologia.mp.pl/objawy/150083,zaburzenia-widzenia-zaburzenia-czynnosci-narzadu-wzroku Data dostępu: 28.07.2017
- Mariak Z. Obuchowska I. Badanie pola widzenia (perymetria) https://okulistyka.mp.pl/badanieoczu/specjalistyczne/83045,badanie-pola-widzenia-perymetria Data dostępu: 28.07.2017
- Zaburzenia widzenia (zaburzenia czynności narządu wzroku)