blaty kuchenne

Zaprojektowanie funkcjonalnej i dobrze wyglądającej kuchni to nie lada wyzwanie. Dodatkowo wybór czy kuchnia ma być odrębnym pomieszczeniem czy w połączona z salonem to kolejny dylemat nie ułatwiający zadania. Nie potrafisz podjąć decyzji i ruszyć z miejsca ze swoim projektem? Pomożemy Ci rozpatrzyć plusy i minusy otwartych kuchni.

Przestronność i kontakt z domownikami

Głównym powodem dla którego ludzie decydują się na kuchnie połączone z salon to przestrzeń i możliwość zachowania kontaktu z gośćmi oraz domownikami również podczas przygotowywania posiłków. Aneks w salonie to świetne rozwiązanie dla osób towarzyskich, chętnie urządzających prywatki jak i dla osób z dziećmi – mając otwartą kuchnię możesz zawsze mieć oko na bawiące się maluchy. Takie kuchnie sprawdzają się też przy większej ilości domowników – w zamkniętych pomieszczeniach przy dużym ruchu kuchnia może okazać się ciasna i mało funkcjonalna.

Otwarta kuchnia sprawdza się zarówno w dużych mieszkaniach jak i niewielkich kawalerkach – tutaj wydzielanie pomieszczeń niepotrzebnie zabiera cenne miejsce. Mając połączony duży pokój z kuchnią łatwiej o wydzielenie części jadalnej. Mając duży stół blisko aneksu zaoszczędzisz czas i zachód na przenoszeniu gotowych dań z odrębnego pokoju do jadalni.

Spójny wystrój i funkcjonalność

Choć otwarte kuchnie z reguły wyglądają elegancko i efektownie to problemem może być ich praktyczna strona. Aranżując salon z aneksem mamy tendencję do ograniczania ilości szafek i minimalizowanie powierzchni blatów roboczych tak aby kuchnia nie dominowała w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że takie podejście znacząco ogranicza jednak funkcjonalność kuchni. Lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie mebli, tak aby blaty kuchenne, szafki czy sprzęty AGD były spójne z resztą pokoju. Warto zwrócić uwagę na to by materiały, którymi wyłożone są podłogi czy ściany również tworzyły zgodną całość w obu częściach pomieszczenia. Elementy takie jak dekoracje, dodatki, oświetlenie i kolory ścian też nie powinny się kłócić.

Wentylacja i ciągłe porządki

Problemem zniechęcającym do otwartych kuchni jest kwestia zapachów – nie każdemu może odpowiadać rozchodzący się zapach posiłków po całym domu, a szczególnie po pomieszczeniu służącym również do relaksu i odpoczynku. Decydując się więc na taką kuchnię należy postawić na porządną wentylację. Jeśli nie jesteś typem pedanta, a naczynia zmywasz raczej w momencie gdy zlew jest już przepełniony brudnymi lub brakuje czystych do zjedzenia posiłku to aneks w salonie również może nie być najlepszym pomysłem.

Zwolennicy zamkniętych kuchni argumentują też ich przewagę możliwością zamknięcia się przed wścibskimi oczami domowników i możliwością przygotowania posiłku w spokoju. Decydując się więc na otwartą kuchnię musisz lubić przygotowywać obiady w towarzystwie obserwatorów oraz wyrobić sobie nawyk sprzątania blatów i mycia naczyń po każdym posiłku, w innym wypadku będziesz mieć widok z salonu na brudne naczynia i nieporządek.