Wózki widłowe

Wózek widłowy jest często utożsamiany z paletowym – i na odwrót. Nic bardziej błędnego – te dwa typy pojazdów różnią się niczym ogień i woda. Chodzi nie tylko o zastosowanie, budowę i cenę, ale także udźwig czy wydajność. Który więc rodzaj wózka najlepiej się sprawdzi w Twoim przypadku? Czy warto postawić na wersję elektryczną, czy spalinową? Jak dobrać pojazd do rodzaju wykonywanych prac? Podpowiadamy!

Wózek widłowy a paletowy

Wózki widłowe dzielą się na trzy typy: elektryczne, spalinowe i gazowe. Niezależnie od rodzaju, są one przeznaczone do wykonywania intensywniejszych prac, gdyż ich udźwig może wynieść nawet 10 ton! Składają się przede wszystkim z kabiny operatora, karetki i solidnych wideł. Te pojazdy mechaniczne doskonale się nadają do prac związanych z transportem różnego towaru oraz jego załadunkiem i rozładunkiem. Z tego względu są wykorzystywane do przewożenia palet, beczek, ADR-ów, a nawet kontenerów, a w nich materiałów sypkich i drobnicy.

Ze względu na swój duży udźwig, specjalną konstrukcję i przystosowanie do rozmaitego typu towarów są chętnie wykorzystywane na dużych halach. Ponadto odnajdują zastosowanie w zakładach produkcyjnych, magazynach oraz firmach transportowych. Wózki widłowe mogą pokonywać duże odległości i pracować bez przerwy przez wiele godzin.

Wózki paletowe zwane paleciakami mogą podnosić towar zazwyczaj maksymalnie na 20 cm i są przeznaczone typowo do transportu palet. Można je podzielić na ręczne i spalinowe. W przypadku tych pierwszych podczas obsługi konieczna jest siła ludzkich rąk.

Udźwig paleciaków z reguły sięga maksymalnie 3 tony. Budowa tego typu pojazdów jest mniej skomplikowana, a w jej skład wchodzą między innymi widły, dyszel, korpus, pompa i rolki sterujące.

Z powodu swojej mniejszej funkcjonalności odnajdują zastosowanie na małych magazynach, w hurtowniach, marketach i mniejszych firmach transportowych. Ich wielką zaletą są małe rozmiary – idealnie się nadają do niewielkich przestrzeni np. w sklepowych alejkach.

Co wybrać – wózek widłowy czy paletowy?

Wózki widłowe są droższe od paletowych, co jest uwarunkowane nie tylko budową i udźwigiem, ale też większą funkcjonalnością i przeznaczeniem do konkretnych prac. Wózka widłowego nie da się też zastąpić paletowym. Warto jednak podjąć przemyślaną decyzję o zakupie pojazdu.

Jak mówi specjalista z firmy IPZ Szczecin, przede wszystkim trzeba określić intensywność planowanych prac i ich charakter. Jeśli w Twojej firmie są przewożone standardowe palety, wózek paletowy w zupełności wystarczy. Ponadto wiele zależy od wielkości pomieszczenia. Wózek widłowy nie zmieści się na każdej przestrzeni. Do obsługi poszczególnych rodzajów tych pojazdów są też potrzebni przeszkoleni pracownicy. Dokładnie więc przemysł swój zakup.