LARKIS

Cewniki moczowe to niewielkich rozmiarów rurki, które stosowane są w celu odprowadzenia moczu – głównie u pacjentów po operacjach lub różnego rodzaju zabiegach. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych są obecnie cewniki silikonowe lub lateksowe. Czym charakteryzują się modele silikonowe i jakie jest ich dokładnie wykorzystanie w urologii?

Kiedy zakładany jest cewnik?

Zaburzenia w zakresie oddawania moczu są bardzo poważne i mogą prowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim podczas sytuacji, kiedy pacjent nie oddaje moczu, obciążone zostają nerki, co może doprowadzić do ich poważnej infekcji czy poważniejszych zaburzeń pracy tego narządu. W przypadku zatrzymania moczu konieczne jest zastosowanie cewnika. Obecnie bardzo często stosowane są cewniki silikonowe. Jest to materiał, który nie ma zapachu, może być wykorzystywany u osób z alergiami. Ponadto jest odporny na wszelkiego rodzaju substancje chemiczne. Silikon jest materiałem podatnym na wygięcia, co wpływa na większy komfort zastosowania wykonanego z niego cewnika.

Czym spowodowane jest zatrzymanie moczu?

Przyczyn zatrzymania moczu w pęcherzu może być wiele. Przede wszystkim mogą to być pewne nieprawidłowości urologiczne, z którymi zmaga się pacjent. Do tej kategorii można zaliczyć różnego rodzaju blokady dróg moczowych czy urazy w obszarze cewki moczowej. Oprócz tego najczęstszą przyczyną są przebyte pod znieczuleniem operacje – mowa tutaj o narkozie, czyli znieczuleniu ogólnym. Co więcej, zatrzymanie moczu może wynikać także ze zbyt dużej ilości spożytych płynów – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Ostre zatrzymanie moczu może dotyczyć zarówno mężczyzn, kobiet, jak i dzieci – niezależnie od wieku. Nieleczone może prowadzić do poważnych zaburzeń organizmu, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i tak zwane zacewnikowanie pacjenta.

Cewniki silikonowe w leczeniu chorób silikonowych

W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zastosowanie silikonu w produktach medycznych. Materiał ten z powodzeniem zastępuje popularny do tej pory lateks. Zalety cewników silikonowych są zdecydowanie większe. Jak podkreśla specjalista z firmy LARKIS Sp. z o.o.: „Przede wszystkim silikon jest znacznie bezpieczniejszy dla organizmu człowieka. Może być nawet stosowany u osób, które cierpią na różnego rodzaju uczulenia.”

Ponadto w odróżnieniu od cewników lateksowych, cewniki silikonowe są doskonałe dla pacjentów, którzy wymagają długotrwałego, nawet kilkumiesięcznego leczenia. Dla lekarzy bardzo ważną zaletą będzie neutralna, przezroczysta barwa, dzięki której można obserwować kolor płynącej rurką cieczy, co również może świadczyć o aktualnym stanie choroby. Jest to co prawda rozwiązanie nieznacznie droższe od lateksowych poprzedników. Jednak w sytuacji długotrwałych schorzeń, dobro pacjenta powinno być kluczowe. Właśnie z tego względu coraz większa liczba specjalistów decyduje się na cewniki silikonowe.