Odlewnictwo jest najstarszą dziedziną techniki i sztuki. Towarzyszy człowiekowi od starożytności po dzień dzisiejszy. Bez odlewów nie wyobrażamy już sobie tworzenia protez, elementów maszyn, samochodów, które w niemalże 60% wykonane są z odlewów, części silników lotniczych, statków, budownictwa a także przedmiotów codziennego użytku oraz biżuterii. Możemy śmiało zadać sobie pytanie czy możliwy byłby rozwój motoryzacji bez odlewnictwa?

Jednym z najszybciej rozwijających się przemysłów jest przemysł samochodowy, na który wydaje się rocznie miliardy dolarów. Przemysł ten oprócz włókna szklanego i węglowego, materiałów ceramicznych, tworzyw sztucznych, skór etc. wykorzystuje do budowy pojazdów odlewy. Ponad 50% światowej produkcji odlewów trafia do branży samochodowej i liczba ta stale wzrasta, gdyż coraz częściej zastępuje się stalowe elementy spawane, kute, frezowane, tłoczone, znacznie tańszymi odlewami precyzyjnymi..

Obecnie obserwujemy ogromny rozwój motoryzacji zarówno w budowie nadwozia i podwozia jak i jednostek napędowych. Przy konstruowaniu nowego samochodu należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich materiałów, gdyż maja one bardzo duży wpływ na masę, zużycie paliwa oraz osiągi danego pojazdu. Każdy element w pojeździe musi być wykonany z odpowiednio dobranego materiału bądź stopu metalu.

Najczęściej stosowanymi metalowymi materiałami w budowie samochodu są: stopy aluminium (ALSi13Mg1CuNi, ALSi21CuNi, ALMg10 i ALMg5Si1 oraz ALSi11 i ALSi7), z których to wykonuje się m.in. nadwozia pojazdów, tuleje cylindrowe, chłodnice i wymienniki ciepła, kadłuby silników, głowice, miski olejowe, kolektory dolotowe i wylotowe, dźwigienki zaworów, szkielety i podstawy foteli, felgi, obręcze kół, wały napędowe itp., stopy magnezu służące do m.in. wykonywania obudowy kół jezdnych, pokrywy głowic, obudowy skrzyni biegów, kadłubu silnika, skrzyń korbowych, ołów, który ze względu na swoją toksyczność przeznaczony jest głównie do wytwarzania elektrod akumulatorowych, stopy brązu z których wytwarzane są łożyska ślizgowe, a także miedź – uzwojenia cewek zapłonowych, elektrycznych pomp paliwa, rozruszników itp.

Znajomość właściwości poszczególnych metali-stopów, pozwala nam na odpowiednie dobranie ich do wykonania poszczególnych części samochodu. Dzięki wykorzystywaniu tej wiedzy na rynku pojawia się coraz więcej ergonomicznych samochodów.

Autorem artykułu jest firma ViroCast – Odlewnictwo Ciśnieniowe na najwyższym poziomie