płatności kartą

W dzisiejszych czasach postęp techniczny jest integralną częścią rozwoju społeczeństwa. Technika poszła zdecydowanie do przodu. Klienci sklepów nie potrzebują już w portfelu sporej gotówki. Mogą skorzystać z płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą kart i urządzeń elektronicznych. Czy są one na pewno bezpieczne? Jak uchronić się przed kradzieżą pieniędzy zgromadzonych na koncie?

Jeszcze do niedawna borykaliśmy się z pandemią COVID-19, która w znacznej mierze przyczyniła się do ograniczenia kontaktu z drugą osobą. Właściciele sklepów proponowali rodzaj płatności zbliżeniowych, który był bezpieczniejszym wariantem dla sprzedawców i klientów, nie wymagał bowiem dotykania gotówki. Płatności zbliżeniowe mają wiele zalet niezależnie od sytuacji epidemicznej. Pomijając kwestie higieny, są wygodne, szybkie i proste. W jednym momencie wystarczy przybliżyć kartę lub swój telefon do terminala i transakcja zostaje zaakceptowana. Trzeba jednak pamiętać, aby w czasie zakupów nie kusić losu i w miarę możliwości dbać o bezpieczeństwo zgromadzonych środków.

Co trzeba wiedzieć i jak postępować w przypadku płatności kartą?

Są wśród nas osoby, które przy dokonywaniu płatności martwią się o bezpieczeństwo swojego konta. Nie ma co się dziwić, skoro hakerzy na wszelkie sposoby próbują złamać różne hasła. Wyjaśnimy Ci kilka istotnych kwestii dotyczących ochrony Twojego konta przed osobami postronnymi. Poprosiliśmy doradcę klienta indywidualnego z Poznańskiego Banku Spółdzielczego o wskazanie najważniejszych zasad podczas realizowania transakcji zbliżeniowych. Oto one:

  • Po pierwsze robiąc zakupy do kwoty 100 zł, nie musisz podawać PIN-u. Jest to spore ułatwienie, które przy okazji uniemożliwia osobom stojącym obok poznanie kombinacji cyfr. Zdarza się czasami, że mniejsze transakcje wymagają potwierdzenia PIN-u, wówczas terminal powinien wyświetlić komunikat zabezpieczenie wynikające z zarządzenia PSD2.

  • Każda transakcja jest odpowiednio zabezpieczana. Potrzebne jest potwierdzenie płatności oraz stwierdzenie autentyczności posiadacza karty bankowej. Nie ma więc możliwości skorzystania z danych osobowych przez osoby nieupoważnione.

  • Przypadkowa transakcja również nie wchodzi w grę. Karta bankowa musi być oddalona od terminalu o 5 cm. Inaczej zapłata nie dojdzie do skutku.

  • Terminal obsługuje tylko jedną kartę. Nie musisz się martwić o to, że mając przy sobie dwie karty, z obydwu naraz zostanie pobrana kwota zapłaty. Wystarczy wyjąć kartę, z której chcesz skorzystać i przybliżyć ją do terminalu.

  • Płacąc debetową kartą płatniczą, nie oddawaj jej sprzedawcy. To ty musisz przyłożyć ją do terminalu. Będzie ona bezpieczniejsza w twoich rękach.

Aktualnie oprócz kart bankowych mamy możliwość zapłaty urządzeniem mobilnym: telefonem lub zegarkiem. Wystarczy wybrać program Google Pay bądź Apple Pay, w przypadku smartwatcha będą to następujące aplikacje: Fitbit Pay oraz Garmin Pay, i dodać swoje karty do pamięci aplikacji.