pieniądze na firmę

Otwierasz własną firmę lub planujesz jej intensywny rozwój i potrzebujesz dodatkowych środków? Zobacz, jakie są główne zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw, z których można skorzystać dzisiaj również przez internet!

Czym są zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw?

Każdy właściciel firmy wie, że jej prowadzenie związane jest z różnymi kosztami. Ich finansowanie może odbywać się na dwa sposoby – z wykorzystaniem źródeł wewnętrznych i zewnętrznych.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw są generowane przez działalność firmy, a także mogą one pochodzić od akcjonariuszy czy udziałowców. Z kolei zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw są źródłami obcymi.

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw pozwalają na pozyskanie środków w zróżnicowanych formach i wysokości. Również dzięki nim firma może zdobyć większe kwoty, na przykład pomagające jej w przeprowadzeniu inwestycji. Należy jednak pamiętać o tym, że wiąże się to najczęściej z wyższym ryzykiem oraz dodatkowymi kosztami.

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw – rodzaje

Do zewnętrznych źródeł finansowania firmy, które dostępne są dla większości przedsiębiorstw w sektorze MŚP oraz dla firm większych, zaliczane są między innymi:
– dotacje
– kredyty i pożyczki bankowe
– faktoring
– leasing

Jakie zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw warto wziąć pod uwagę? Poniżej znajdziesz więcej informacji na ich temat.

Dotacje
Firmy mogą ubiegać się o różnego rodzaju dotacje, które przyznawane są przez polskie i europejskie instytucje. Pozwalają one między innymi na rozpoczęcie działalności, rozwój firmy przez innowacyjne inwestycje, umożliwiają stworzenie nowych miejsc pracy.

Aby otrzymać dotacje, trzeba spełnić określone warunki, dlatego też nie jest to opcja dostępna dla każdego przedsiębiorcy.

Kredyty i pożyczki bankowe
Jako źródła finansowania przedsiębiorstw bardzo często traktowane są kredyty i pożyczki bankowe.

Są one skierowane zarówno dla nowych firm jako pożyczki na start, a także dla firm działających już od dłuższego czasu, które mogą między innymi skorzystać z pożyczek obrotowych, kredytów inwestycyjnych.

Aktualnie finansowanie firmy w banku możliwe jest również za pośrednictwem internetu – wystarczy wysłać wniosek online.

Faktoring
Korzystną opcją jest też faktoring, czyli finansowanie faktur, który dostępny jest obecnie także jako faktoring online. Polega on na wypłaceniu firmie pieniędzy z wystawionej przez nią faktury jeszcze przed jej spłaceniem przez kontrahenta.

Dzięki faktoringowi firma może łatwiej zachować płynność finansową i wygodniej prowadzić codzienną działalność.

Leasing
Firmy często wybierają też leasing, który umożliwia pozyskanie różnych typów wyposażenia w ramach umowy leasingowej zawieranej na określony czas, na przykład 2-3 lat.

Najczęściej leasingowane są pojazdy, ale też maszyny i urządzenia do firmy czy meble firmowe.