restrukturyzacja

Do pierwszych kroków restrukturyzacyjnych należą decyzje finansowe. Zazwyczaj podstawową decyzją mającą na celu uzdrowienie przedsiębiorstwa są decyzje o oszczędnościach oraz o konsolidacji zadłużenia, by obniżyć koszty obsługi długu. Nie zawsze jednak receptą na kryzys są finanse, bywają i takie biznesy, które wymagają restrukturyzacji, jednocześnie nie borykają się z kłopotami finansowymi.

Indywidualne rozpoznanie problemu i potrzeb

By restrukturyzacja wrocław była skuteczna musi być indywidualnie dopasowana i opracowana na potrzeby konkretnej firmy w konkretnej sytuacji. Analizie poddany winien być rynek na jakim firma funkcjonuje, jej otoczenie biznesowe, perspektywy oraz dotychczasowe działania. Krytyczna ale i obiektywna ocena umożliwia opracowanie sanacyjnego planu restrukturyzacji z wieloma wariantami rozwiązań. Scenariusz sanacyjny nie musi być jedyny właściwy, ale zaproponowanych może zostać wiele kierunków zmian, jakie potencjalnie wspomogą proces odzyskiwania pożądanej kondycji przedsiębiorstwa we wszystkich obszarach. Nie jest łatwo być obiektywnym wobec własnej firmy, dlatego też szereg przedsiębiorstw szuka pomocy na zewnątrz. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstała sieć kancelarii restrukturyzacyjnych, które dzięki posiadanej wiedzy prawnej oraz doświadczeniu zajmuje się profesjonalną restrukturyzacją małych i dużych przedsiębiorstw, bez względu na sektor i charakter swego działania, ilość pracowników, wielkość kapitału właścicielskiego, zadłużenia i posiadane trudności. Nawet w najbardziej kiepskiej sytuacji można i warto zwrócić się o propozycję restrukturyzacji dla firmy.

Restrukturyzacja oferty biznesowej

Kiedy nie chodzi o pieniądze może chodzić o sposób zarzadzania firmą, jak tez o sama oragnizację produkcji, sprzedaży towarów i usług, jakie przedsiębiorstwo oferuje. Jedną z możliwości jest zmiana produktów z oferty na takie na które jest większy popyt, które można zaproponować na rynku w atrakcyjniejszej ofercie cenowej. Poza zmianami w linii produktowej można również zaproponować rozwiązania sanacyjne w zakresie poszukiwania nowych segmentów rynku, klientów dotąd pomijanych. Zmiany polegać mogą zarówno na rozszerzeniu rynku bądź na jego zawężeniu. Kolejnym z działań jakie może nam zaproponować kancelaria restrukturyzacyjna i specjaliści od skutecznej restrukturyzacji biznesu jest zmiana marketingu i wizerunku firmy. Ocieplenie wizerunku, zadbanie o dostępność, rozpoznawalność mogą zdziałać więcej niżeli radykalne działania reorganizacyjne.

Redukcja zatrudnienia to ostateczność

Restrukturyzacja wrocław często kojarzona jest z redukcją zatrudnienia, tymczasem celem restrukturyzacji nie są zwolnienia grupowe. To tylko jedna z opcji, która winna być ostatecznością. Niestety w rzeczywistości najłatwiej poczynić oszczędności zwalniając pracowników. Tymczasem zwolnienia powodują jasny sygnał dla partnerów biznesowych, że firma przechodzi kryzys, ponadto pojawienie się nowych możliwości zarobkowania, kontraktu do wykonania uniemożliwia ruszenie z miejsca z powodu braków kadrowych i tym sposobem koło się zamyka a restrukturyzacja nie jest skuteczna.