Ausbildung

Im wyższe kwalifikacje, tym wyższa pensja i lepsze warunki pracy – tę zależność zna każdy pracownik. Podejmując zatrudnienie w Polsce, aby polepszyć swoje perspektywy na rynku pracy, podejmujemy szkolenia, kursy, zapisujemy się na studia podyplomowe. Jak natomiast podwyższyć swoje kwalifikacje pracując w Niemczech? Rozwiązaniem jest Ausbildung. Czym on jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest Ausbildung?

Ausbildung w Niemczech to kształcenie zawodowe, które zazwyczaj trwa od 2 do 3,4 lat. Polega ono na spędzaniu części czasu w pracy, a części w szkole. W praktyce więc żak zdobywa i doświadczenie i teoretyczną wiedzę. Co ważne za pracę otrzymuje on wynagrodzenie. Ausbildung zawsze kończy się egzaminami. Ich zdanie daje możliwość uzyskania lepiej płatnej pracy na atrakcyjniejszych warunkach. Warto też podkreślić, że niektóre czynności mogą być wykonywane tylko przez osoby posiadające Ausbildung. Również istotne są też tzw. “Tarifverträge”, czyli ustalone przez państwo kwoty wynagrodzenia.

Jakie zawody można zdobyć kończąc Ausbildung?

Lista zawodów objęta Ausbildung jest bardzo długa. Dla polskich pracowników jednak jednym z najistotniejszych są te powiązane z opieką osób starszych. Rolę opiekunek seniorów pełni wiele Polek, a także Polaków. Co więcej, zapotrzebowanie na opiekunki wraz z szybko starzejącym się niemieckim społeczeństwem stale rośnie. Nasi rodacy zatrudnienie na tym stanowisku mogą podjąć oczywiście bez Ausbildung, a oferuje im je m.in. agencja opiekunek Felizajob na opieka.felizajob.pl. Osoby posiadające Ausbildung będą miały jednak szerszy zakres kompetencji w zakresie wykonywania czynności medycznych, a przez to agencja będzie mogła im zaproponować pracę lepiej wynagradzaną.

Ausbildung dla opiekunekk osób starszych w pełnym wymiarze trwa w Niemczech 3 lata. Nauka zawodu może być też prowadzona w trybie zaocznym i wtedy trwa 5 lat. Program kształcenia opiekunki osób starszych obejmuje ponad 2000 godzin zajęć teoretycznych i przynajmniej 2.500 godzin praktyk.

Polscy emigranci zarobkowi często decydują się też na Ausbildung zawodów handlowych. Taki Ausbildung w połączeniu ze znajomością języków (niemieckiego i polskiego) daje dużą szansę na pracę w firmach, które nawiązują kontakty biznesowe w Polską. Warto też wspomnieć o Ausbildung, który związany jest z rzemiosłem.

W Ausbildung warto zainwestować, gdy pracę w Niemczech traktuje się jako wstęp do trwałej emigracji i budowania kariery w tym kraju. Warto jednak pamiętać, że kształcenie zawodowe jest prowadzone w języku niemiecki, dlatego przed podjęciem edukacji dobrze jest go poznać minimum na poziomie średniozaawansowanym.