W grudniu ogłoszono kolejny spadek bezrobocia w Polsce. Z podanych 6 grudnia przez minister Elżbietę Rafalską danych wynika, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 procent i jest najniższa od 25 lat (we wrześniu stopa wynosiła 8,3%).

Systematycznie spadające bezrobocie w Polsce decyduje, że firmy i pracodawcy coraz bardziej narzekają na braki pracownicze. Sytuacja na rynku pracy zmusiła ich do sięgania po osoby zza naszej wschodniej granicy, mamy tu namyśli pracowników z Ukrainy. Jak podkreśla nasz ekspert z Agencji zatrudnienia KS Service, sporym ułatwieniem są uproszczone procedury pozyskania takiego pracownika.

Pracownik z Ukrainy może pracować przez okres sześciu miesięcy w roku kalendarzowym na podstawie zaświadczeń przedłożonych przez polskiego pracodawcę. Pracownicy ze wschodu odnajdują pracę przede wszystkim w przemyśle, produkcji, budowlance i rolnictwie, panie z Ukrainy zajmują się sprzątaniem, opieką nad dziećmi lub pomagają w domach. Warto podkreślić, że rynek Ukraiński dostarcza również fachowców w tym informatyków.

Zwiększony napływ Ukraińców do pracy w Polsce wynika nie tylko z tego, że u nas jest deficyt pracowników ale również z aktualnie panującej sytuacji na Ukrainie. Ostatnimi czasy zwiększyło się tam bezrobocie, jest rosnąca inflacja i niskie wynagrodzenia, które nie pozwalają na godne życie. Dlatego praca w Polsce jest dla nich bardzo atrakcyjna – nawet przy minimalnej stawce krajowej.

Do tej pory nie wiadomo dokładnie ilu pracowników z Ukrainy przybyło do pracy w Polsce. Jednakże szacuje się, że liczba ta wynosi ponad milion i nadal rośnie.

Jeżeli poszukują państwo pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce to serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług Agencji zatrudnienia KS Service, która ma oddziały w całej Polsce. Jako jedna z niewielu agencji posiadamy nasze oddziały na Ukrainie, które mieszczą się w Łucku i Lwowie.