Niezależnie od tego jakiego języka obcego podjąłeś się nauki lub w najbliższym czasie planujesz się zacząć uczyć warto poznać kilka porad uniwersalnych, dzięki którym nauka będzie szybsza, efektywniejsza, a i tez przyjemniejsza. Nikt nie chce uczyć się na siłę ponad swoje siły odczuwając zmęczenie i dyskomfort. Jeśli nauka języka sprawia Ci takie problemy to pierwszy sygnał, że czas zmienić metodę nauki bądź nauczyciela. Coraz szerzej popularyzowana jest nauka samodzielna w sieci. To doskonały sposób na nabywanie wiedzy poprzez otaczanie się zewsząd językiem obcym. Pozwala na to internet i często zupełnie za darmo. Jednak wielu osobom samo obcowanie z językiem nie pomaga na tyle w nauce, by było wystarczające. Warto więc sięgnąć po inne metody bardziej zindywidualizowane, odpowiadające potrzebom i zdolnościom ucznia. Czasem bezie do kurs językowy stacjonarny, czasem wyjazd zagraniczny, a czasem będą to korepetycje indywidualne

By odnosić sukcesy w nauce języków kluczowe jest nastawienie do nauki oraz wewnętrzna motywacja, wiara w swoje możliwości i plan działania. Pozytywne nastawienie do nauki pomaga w przezwyciężaniu trudności, podejmowaniu wyzwań, zwłaszcza nauki pod presją czasu. O motywacje można postarać się na wiele sposobów. Najczęściej motywacja płynie z widocznych korzyści jakie daje nam znajomość języka, czy to w sferze zawodowej, finansowej, naukowej czy towarzyskiej a i często prywatnej. Chcąc korzystać z najnowszych zasobów sieci warto znać języki, podobnie jak chcąc wkroczyć na rynek międzynarodowy ze swoimi produktami, usługami również należy wykazać się biegłością w znajomości języków obcych. Zdobywając znajomości i kontakty międzynarodowe języki także są niezbędne, podobnie kiedy spotkamy cudzoziemkę lub cudzoziemca na którego widok mocniej zastuka nam serce. Dobry powód do nauki oraz postępy w nauce wzmagają motywację do nauki. Nie rzadko motywacji sprzyja współzawodnictwo i możliwość porównania się z innymi, ten element zapewniają doskonale aplikację mobilne do nauki języków jak i media społecznościowe. Wzajemna wymiana doświadczeń, pomoc i polecenia konkretnych ćwiczeń, pomocy do nauki to nie wszystko co zapewnia uczestnictwo w grupach i forach społecznościowych poświęconych nauce języków i skupiających internatów o podobnych zainteresowaniach. Żeby nie czuć osamotnienia w nauce języka warto znaleźć sobie grupę w której będziemy mogli nie tylko pochwalić się swoimi osiągnięciami edukacyjnymi ale i wyżalić się, doradzić, zaczerpnąć informacji w razie wystąpienia trudności podaje Marcin ze Sprachcaffe

Poza sferą emocji i psychiki w nauce języków istotne jest podejście. Im bardziej proces nauki będzie harmonijny, rozplanowany z wytyczonymi celami i etapami nauki, tym będzie bardziej przejrzysty i łatwiejszy do weryfikacji, obserwacji postępu. Kluczowa jest systematyczność nauki. Nawet krótkie lekcje języka każdego dnia niosą ze sobą pewną wartość w przeciwieństwie do jednorazowych, rzadkich zrywów intensywnej nauki w ciągu dnia, tygodnia. Ucząc się samodzielnie harmonogram nauki pomaga w orientacji nad czym musimy jeszcze popracować a co możemy pominąć. Nie jest to łatwe zadanie, stad też początkującym poleca się zorganizowane kursy języka czy to w formie korepetycji, e-kursu PC, online czy aplikacji mobilnej.

Nauka poprzez otoczenie się bodźcami językowymi uchodzi za najskuteczniejszą

Warto zatem otoczyć się jak największą ilością bodźców, uczyć się na każdym kroku przy okazji, niekoniecznie siadając do nauki, ale poprzez codzienne czynności, rozrywkę, zabawę. Zwłaszcza internet umożliwia nam kontakty międzynarodowe, rozwój pasji w języku obcym, oglądanie filmów obcojęzycznych, czytanie literatury jak i pracy online w języku obcym. Tylko od nas samych zależy na ile będziemy chętni czerpać wiedzę z obcojęzycznych mediów online. Możliwości jest wiele, wystarczy codziennie słuchać radia obcojęzycznego lub obejrzeć wiadomości, prognozę pogody w obcojęzycznej stacji TV. Zarówno audio jak i e-booki mogą być pomocne w doskonaleniu czytania, rozumienia ze słuchu poszerzając nasza wiedzę nie tylko językową, słownictwo ale również wiedzę ogólną, bądź z danej dziedziny nauki, która nas pasjonuje.

Naukę języka można wspomóc poprzez aplikacje mobilne na telefon, tablet. Różnorodność aplikacji do nauki języka pozwala na dopasowanie sposobu nauki do własnych potrzeb. Można postawić na słownictwo ćwicząc z aplikacją Fiszki, bądź na gramatykę sięgając po Rosetta Stone itp. jak i ucząc się harmonijnie wspierając r czytanie, pisanie, jak i rozumienie czemu sprzyjają takie giganty jak Busuu, FluentU czy Babbel. Poza aplikacjami mobilnymi warto skorzystać z konwersacji i korepetycji online, jakich udziela coraz większa grupa lektorów i native speakerów z całego świata. Zyskując kontakt z żywym językiem możemy doskonalić język w sposób bardziej efektywny, elastycznie dobierając materiał i metody nauki. Nauka z osobistym lektorem umożliwia wyznaczenie własnego tempa nauki, powtórzenie materiału w razie potrzeby i uszczegółowienia zagadnień, które mogą sprawić trudność. Obok korepetycji godnym polecenia sposobem na naukę są e-kursy poprzez platformy learningowe. Większość z nich zapewnia kompleksową naukę tak do samodzielnych powtórek i zgłębiania wiedzy jak i do nauki z komputerem przechodząc kolejno poszczególne lekcje.

Polecaną metodą nauki języka w przyjemny sposób jest lektura blogów językowych. Wiele z nich w sposób bardzo luźny prezentuje powiedzenia, zwroty i słownictwo czy to slangowe, czy z języka potocznego. Z blogami nauczyć się można wielu idiomów i słów, które nie występują w podręcznikach. To właśnie z blogów można dowiedzieć się z pierwszej ręki jak wygląda kultura języka, jego historia, rodowód itd. Warto swoja naukę uzupełnić o pozycje blogowe ukazujące język jakiego nie znamy, przedstawiony zupełnie w inny, nietypowy i niestandardowy sposób.

Autor: Sprachcaffe Polska, 2015. Zapraszamy na efektywne kursy językowe za granicą młodzież i dorosłych