wentylacja mechaniczna

Zgodnie z aktualnymi normami budowlanymi każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami są systemy grawitacyjny oraz mechaniczny. Każdy z nich ma określone cechy i sprawdza się dobrze w konkretnych przypadkach. Na który warto się zdecydować i która metoda wentylacji będzie lepiej działała w Twoim budynku?

Wyposażenie budynku w system wentylacji jest obowiązkiem i zawsze uwzględnia się go podczas projektowania danego obiektu. Istnieją różne sposoby wentylowania pomieszczeń i są one uzależnione od konstrukcji, powierzchni oraz przeznaczenia obiektu. W inny sposób projektuje się wentylację dla domów mieszkalnych, a w inny do zakładów produkcyjnych czy budynków użyteczności publicznej. Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby wentylowania, czyli mechaniczny i grawitacyjny, które mają różne warianty i są wyposażane w rozmaite elementy ulepszające ich działanie.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, np. w bloku, to Twoje mieszkanie najprawdopodobniej zostało podczas budowy wyposażone w standardową wentylację grawitacyjną. Działa ona na zasadzie różnicy temperatur. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej niż wewnątrz, ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz, a zimne wpływa do środka wykorzystując kanały wentylacyjne w kuchni i łazience.

Jest to najpopularniejszy system wentylacji, który spełnia swoją podstawową rolę w budynkach bez specjalnych potrzeb. Jest to także obowiązkowy sposób wietrzenia pomieszczeń, jeśli do podgrzewania wody stosujesz piecyk gazowy. To urządzenie wymaga stałego, naturalnego dopływu świeżego powietrza, który zapewnia taki rodzaj wentylacji. Po co więc stosować wentylację mechaniczną?

Przewaga wentylacji mechanicznej

Wietrzenie grawitacyjne nie zawsze się sprawdza. Jak podkreśla pracownik firmy Centrowent, która zajmuje się sprzedażą urządzeń wentylacyjnych, taki sposób wentylacji nie nadąża za nowoczesnym sposobem projektowania budynków. W obiektach, jakie buduje się obecnie, okna są idealnie szczelne. To sprawia, że powietrze nie może cyrkulować w naturalny sposób. Podobnie, jeśli temperatura na zewnątrz jest zbliżona do tej panującej w pomieszczeniu. Wtedy przepływ powietrza jest minimalny i wentylacja nie spełnia swojej roli.

Dlatego wielu inwestorów decyduje się na montaż systemu wentylacji mechanicznej. Taki sposób przewietrzania wymusza ruch powietrza niezależnie od warunków na zewnątrz. System wykorzystuje do tego silnik elektryczny, a nowoczesne urządzenia można zaprogramować w taki sposób, by zapewniały optymalną ilość świeżego powietrza dostosowaną do danego pomieszczenia.

Taki system wentylacji ma dodatkowe zalety. Można wykorzystać w nim zjawisko rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z powietrza, które wydostaje się z domu, i użycia go do ogrzewania domu. Jest to zysk zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny.