sprzęt rehabilitacyjny

W dzisiejszych czasach znacznie wzrasta potrzeba na usługi ortopedyczne.

Społeczeństwo się starzeje, natomiast wśród młodszej jego części często dochodzi do złamań, deformacji stóp czy innych problemów z aparatem ruchu. Rozwija się zarówno ortopedia, jak i ściśle powiązana z tą dziedziną fizjoterapia i rehabilitacja. Rynek zapewnia szeroki wybór produktów wspomagających osoby chore i poszkodowane. Mają one na celu ułatwić czynności codzienne oraz poprawić komfort życia.

Sprzęt rehabilitacyjny oraz sprzęt ortopedyczny są słowami stosowanymi zamiennie. Oba stanowią główne określenie na produkty takie jak: kołnierze, stabilizatory, ortezy, gorsety, pasy, korektory postawy, laski, kule, balkoniki oraz wszelkie inne przyrządy wspomagające prawidłowy chód, wymuszające określoną pozycję ciała oraz poprawiające jakość życia, np. osób długotrwale unieruchomionych.

Najbardziej potrzebującą grupą pacjentów w szpitalach i przychodniach są osoby starsze, ponieważ ich możliwości fizyczne są dużo mniejsze niż w porównani z młodymi osobami. Pierwszymi urządzeniami wykorzystywanymi zarówno w szpitalach jak i niekiedy w domu są łózka inwalidzkie. Producenci szczególną uwagę zwracają na ich wygodę oraz praktyczność, ponieważ wielu pacjentów spędza w nich wiele czasu. Rynek został zdominowany przez łózka elektryczne, które można z łatwością dostosować do pacjenta zmieniając za pomocą pilota jego wysokości czy pozycji zagłówka. W ten sposób przygotowuje się urządzenie m.in. do ćwiczeń rehabilitacyjnych, karmienia czy snu. Kolejnym najczęściej wskazywanym sprzętem rehabilitacyjnym jest wózek inwalidzki. Jego wybór jest niezwykle duży, ponieważ istnieje możliwość dobrania odpowiedniego modelu zgodnie z jednostką chorobową pacjenta, jego możliwościami funkcjonalnymi oraz ewentualnymi upodobaniami kolorystycznymi i opieką osób trzecich. Materace przeciwodleżynowe przeznaczone są dla osób leżących. Chronią delikatną skórę przed otarciami i powstawaniem ran. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa sięgają po specjalne poduszki ortopedyczne, które umożliwiają spokojny sen oraz minimalizują dolegliwości bólowe, natomiast osoby po kontuzjach kończyn dolnych oraz z wadami stóp wspierane są poprzez zastosowanie kul czy butów ortopedycznych.

Grupa sprzętów rehabilitacyjnych znajduje zastosowanie wśród osób w każdym wieku, niezależnie od płci czy urazu bądź choroby. Urządzenia te są pierwszą pomocą pacjenta po operacjach, dzięki nim uczy się samodzielnej pionizacji oraz ćwiczy chód. Przedmioty często używane są w warunkach domowych jako wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, umożliwiają zintegrowanie się ze społeczeństwem. Stanowią zabezpieczenie przed pogłębianiem się wad postawy oraz korygują już powstałe.

W związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na tego rodzaju produkty, wykonawcy konstruują coraz bardziej wymyślne oferty, które uatrakcyjniane są o dodatkowe opcje. Cel jest jednak jeden: wspomóc potrzebującą osobę oraz ułatwić jej życie.