Szklarnia ogrodowa

Szklarnia ogrodowa jest marzeniem wielu osób, które cenią sobie zdrowe, najlepiej samodzielnie wyhodowane owoce i warzywa. Jeśli już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przydomowego ogródka, zastanówmy się, które gatunki warto w nim uprawiać.

Szklarnia ogrodowa — dlaczego warto ją zbudować?

Szklarnia ogrodowa dawno już przestała być przywilejem producentów warzyw i owoców. Coraz częściej takie oszklone konstrukcje widuje się w przydomowych ogródkach i na działkach. Nic dziwnego, stwarza bowiem niezwykłe możliwości dla miłośników ogrodnictwa. Można w niej uprawiać warzywa przez wiele miesięcy w roku: od lutego do listopada, a jeśli nasza szklarnia ogrodowa jest ogrzewana — nawet przez cały rok. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie daje ta prosta konstrukcja. Stabilne warunki klimatyczne panujące wewnątrz sprawiają, że zbiory są dużo bardziej okazałe niż w przypadku upraw w zwykłych ogródkach, ponieważ rośliny nie są narażone na spadki temperatur i nasłonecznienia. Ponadto można nawet o kilka tygodni przyspieszyć zbiory warzyw czy owoców, które hodujemy w szklarni i to bez konieczności nawożenia ich sztucznymi substancjami.

Szklarnia ogrodowa — jakie rośliny w niej uprawiać?

Najczęściej właściciele szklarni ogrodowych uprawniają w nich nowalijki i rozsady. Nasiona, które wysiejmy w luty lub marcu już na wiosnę dają plon w postaci pięknych, dorodnych rzodkiewek, sałaty masłowej, szczypiorku, czosnku, cebuli, pietruszki, rukoli czy szpinaku i roszponki. Dzięki temu w zasadzie bez wychodzenia z domu możemy przyrządzić zdrową, lekką sałatkę wiosenną z własnych warzyw. Szklarnia ogrodowa pozwala również na uprawę rozsad, dzięki którym możemy uzyskać własne sadzonki porów, selera, kapusty czy karczochów.

Bardzo popularne warzywa hodowane w szklarniach to również pomidory i papryka, a także ogórki. Możemy z nich łatwością przygotować przetwory, które przydają w kuchni przez całą jesień i zimę.