Stal do ulepszania cieplnego to w skrócie stal wykorzystywana do obróbki cieplnej ulepszania cieplnego. Najczęściej są to stale konstrukcyjne wysokiej jakości, niestopowe, a także stale stopowe z procentową ilością węgla w przedziale od 0,25 do 0,6%.

Stal do ulepszania cieplnego, zarówno tę niestopową, jak i stopową, wykorzystuje się przede wszystkim do hartowania powierzchniowego oraz na części maszyn. Ulepszanie stali to proces polegający na swoistej symbiozie hartowania z wysokim odpuszczaniem. Jego celem jest produkcja odpowiedzialnych wyrobów ze stali, które pracują w trudnych warunkach, tj. narażenia na zmęczenie i udar. Przykłady takich wyrobów to: wały okrętowe i samochodowe, wały korbowe, części złączne, ściągi czy części broni maszynowej.

Rodzaje stali do ulepszania cieplnego:

Stal konstrukcyjna z gatunku 45, 55, 60
To stal konstrukcyjna przeznaczona na części maszyn i urządzenia średnio obciążone. Cechuje się zwiększoną odpornością na ścieranie. Najczęściej stosowana w przemyśle maszynowym, np. na wały, osie, wrzeciona, koła zębate, tłoczyska, pierścienie, elementy maszyn i narzędzi rolniczych.

Stal stopowa 18HGM
To stal stopowa przeznaczona na większe części maszyn i urządzeń, takie jak koła zębate, wałki i inne podlegające dużym naciskom oraz zmiennym obciążeniom. Stosowana przede wszystkim jako stal do nawęglania, ale do ulepszania również – stąd miejsce w tym zestawieniu.

Stal stopowa 30H2N2M, 34HNM, 36HNM, 40H, 40HM
To stal stopowa przeznaczona na elementy maszyn o dużej wytrzymałości oraz ciągliwości. Bardzo popularna w takich gałęziach przemysłu jak samochodowy, lotniczy, energetyczny czy maszynowy. Produkuje się z niej rozmaite części, np. wały korbowe, osie, wałki zębate, wirniki, tarcze, obręcze, drążki, dźwignie bądź trzpienie.

Stal stopowa 30HGS, 35HGS
To stal stopowa przeznaczona na części maszyn i urządzeń, np. na czopy, wały, wrzeciona, rolki, tuleje, kołnierze, dźwignie, koła zębate.

Stal sprężynowa 50HS 50HF 65G
To stal sprężynowa przeznaczona do produkcji elementów maszyn wykorzystywanych głównie w przemyśle samochodowym, np. osie, wały korbowe, elementy układów kierowniczych, koła zębate, dźwignie, korbowody.