Piękno map można dostrzegać w rozmaitych ich cechach. Niektórzy zwrócą uwagę na ich wijące się linie, kojarzące się z dziełami sztuki abstrakcyjnej, choć tak naprawdę są tak dalekie od abstrakcji, jak to tylko możliwe. Inni będą zachwycać się kolorami map: czasem jaskrawymi i bardzo wyrazistymi, a czasem, w przypadku starych map, spłowiałymi i utrzymanymi w dość neutralnej tonacji.

Jeszcze inni, opowiadając o tym, dlaczego właściwie lubią mapy, nie będą wskazywać na ich wygląd, lecz raczej na to, co reprezentują: bo czyż to nie fascynujące, że na kawałku papieru (a współcześnie: w pamięci komputera) można oddać całą złożoną wizję świata?… Cóż, my nie chcielibyśmy aż tak bardzo zagłębiać się w filozofię map, bo – mimo wszystko – bardziej interesuje nas ich strona wizualna, ale musimy przyznać, że cała ta, jeśli możemy to tak nazwać, romantyczna otoczka tylko dodaje im uroku! Czy więc można się dziwić, że zastanawiamy się, w jaki sposób wykorzystać mapy do udekorowania wnętrz? Okazuje się, że to znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać – i że efekt, jaki można z ich pomocą osiągnąć, jest niezwykle piękny, a do tego szalenie oryginalny! Wybraliśmy trzy najlepsze naszym zdaniem pomysły na aranżacje z mapami w roli głównej – mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich taką, która zainspiruje Was do ruszenia w dekoracyjną podróż…

Podstawy geografii: fototapeta z mapą jako ozdoba pokoju dziecka i nastolatka
Powiedzmy sobie szczerze: mało kto jeszcze tak naprawdę korzysta z papierowych map. Na co dzień posiłkujemy się raczej aplikacjami na smartfonach czy innych urządzeniach albo po prostu korzystamy z nawigacji GPS. Jest jednak pewna sytuacja, w której papierowe mapy są właściwie niezbędne – i jest nią nauka geografii! Czy to w szkole, czy w domu, zawsze warto mieć pod ręką mapę, aby sprawdzić jakąś stolicę, rzekę czy górę. A skoro mapy są tak dekoracyjne, to czemu nie wykorzystać ich na jeszcze większą skalę, ozdabiając nimi całą ścianę? Taka dekoracja będzie wyglądać świetnie zarówno jako uzupełnienie neutralnej aranżacji (w takim przypadku polecamy wybór kolorowej mapy – typowej mapy fizycznej!), jak i zastosowana jako jeden z elementów wystroju tematycznego, na przykład zainspirowanego przez piratów i ich wieczne poszukiwanie skarbów. Wiecie, co jeszcze jest zaletą takiej fototapety? Mapy świata to wzór, który będzie wyglądał dobrze zarówno w pokoju dziecka w wieku szkolnym, jak i w sypialni nastolatka! Fototapety mapy świata to taki wzór, który będzie „dorastał” wraz z dzieckiem, nigdy nie wyglądając zbyt dziecinnie czy naiwnie (chyba że wybierzesz typowy wzór z mapą dla dzieci, ale to poniekąd inna kwestia…).

Fototapety, podróże, mapy: inspirujące dekoracje do salonu i nie tylko

Nie tylko zapaleni podróżnicy uwielbiają dekoracje zainspirowane przez piękne widoki z całego świata – skłonni bylibyśmy zaryzykować stwierdzenie, że prawie wszyscy je lubią! Bez względu na to, czy postanowisz udekorować jedno z domowych wnętrz (sypialnię? Salon? Może nawet łazienkę?) w sposób bezpośrednio zainspirowany estetyką i widokami jakiegoś konkretnego miejsca (bardzo popularny jest styl prowansalski, do którego świetnie pasować będą widoki lawendowych pól Prowansji), czy raczej zależy Ci na „ogólnopodróżniczym” stylu, sięgnij właśnie po fototapety. Mapy świata będą pasować do każdej tego rodzaju aranżacji! Mamy nawet dla Was pomysł na to, jak nadać im indywidualny rys: możecie zaznaczać na nich miejsca, które już odwiedziliście, albo takie, które dopiero planujecie zobaczyć…

redro.pl/fototapety/tematy/mapy/mapa-swiata/

Profesjonalne widoki: fototapety z mapami jako dekoracja siedziby firmy
Niektóre rodzaje przedsiębiorstw są związane z podróżami w sposób dość oczywisty. Zaliczymy do nich przede wszystkim biura podróży, ale także firmy logistyczne i spedycyjne, przewoźników, salony samochodowe, sklepy podróżnicze i mnóstwo, naprawdę mnóstwo innych. Co więcej, fototapety mapy mogą wyglądać rewelacyjnie w biurze każdej firmy, jeżeli tylko ma ona międzynarodowe aspiracje… Taką fototapetą można ozdobić zarówno poczekalnię lub recepcję, jak i samo biuro albo dowolne inne pomieszczenie – trudno wyobrazić sobie wnętrze, do którego mogłaby nie pasować. Właściciele przedsiębiorstw na pewno docenią to, że fototapeta, choć wygląda spektakularnie, jest dekoracją niedrogą i bardzo łatwą i szybką w montażu: aby cieszyć się jej wspaniałym widokiem, nie potrzeba ani wielkich nakładów finansowych, ani długotrwałego i męczącego remontu!

Palcem po mapie, mapą po ścianie…
Mapy to zaskakująco uniwersalna dekoracja – nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca zależy nam na tym, by faktycznie wykorzystywać je do orientowania się w przestrzeni! Liczymy na to, że przygotowany przez nas przewodnik (atlas?) zainspirował Was do tego, aby wykorzystać fototapety z tym wzorem do udekorowania własnego domu lub firmy!