Wybór właściwych opon do samochodu to nie lada wyzwanie, gdyż poszukując najbardziej ekonomicznych rozwiązań, chcemy jednocześnie obniżać koszty, znacznie obciążające domowy budżet. Z drugiej jednak strony nie wolno zapominać, że najważniejsze jest w tym wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Producenci opon, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, bardzo często oferują opony wielosezonowe. Czy warto zdecydować się na taki zakup?

Opony letnie są przystosowane do poruszania się po drogach w okresie od wiosny do jesieni. Czynnikiem, który w dodatkowy sposób określa ten czas, są oczywiście warunki pogodowe. Kiedy jednak pojawia się zimowa aura, należy zmienić ogumienie na opony zimowe, ponieważ poruszanie się na oponach letnich podczas opadów śniegu lub gołoledzi jest bardzo niebezpieczne. Do jazdy w zimie niezbędne są opony, które skutecznie hamują zarówno na śniegu, jak i na lodzie. Na zimę warto się zatem odpowiednio przygotować i nie dać się zaskoczyć niekorzystnym warunkom.

Trzecim rozwiązaniem są opony całoroczne. Dzięki nim można uzyskać zbliżone osiągi zarówno latem jak i zimą. Nie ulega również wątpliwości, że jest to pewna inwestycja, która w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie trzeba wówczas za każdym razem, kiedy nadchodzi nowy sezon, wymieniać opon. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnym wyważaniu kół, na co szczególną uwagę zwracają producenci ogumienia.

Warto pamiętać, że komplet opon całorocznych od renomowanego producenta bywa bardzo często zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem niż dwa komplety nawet najtańszych opon sezonowych. Ma to sens, najczęściej wówczas gdy roczne przebiegi naszego auta są niewielkie i poruszamy się przede wszystkim po mieście. Pokonując niewiele kilometrów, nie jesteśmy w stanie zużyć opon sezonowych aż do całkowitej utraty ich pierwotnych właściwości. Szybciej się takie opony zestarzeją, niż zużyją. Dużo lepiej jest zatem po około 5 latach wymienić komplet opon całorocznych niż przez dwa razy tyle używać przemiennie dwa komplety opon na różne sezony.

Więcej na temat opon całorocznych możemy przeczytać tutaj