Zmiany społeczne powodują, że coraz bardziej jesteśmy wrażliwi na drugiego człowieka. Wiemy, że nie żyjemy w próżni i zaczyna docierać do nas, że nasze życie jest elementem życia osób nas otaczających. W naturalny sposób przekłada się to na budowanie poprawności politycznej tak, by nie urażać innych tak samo, jak samemu nie chcemy być urażani przez nich. Brzmi to górnolotnie, ale implikacje praktyczne nowego spojrzenia na świat pojawiają się najczęściej na najniższym poziomie, w bezpośrednich relacjach międzyludzkich. Jednym z pól, na których to zauważamy, jest palenie. Dopuszczamy wreszcie do siebie tezę, że dla innych osób może być ono nieprzyjemne i uciążliwe. Między innymi dlatego czymś pożądanym wśród palaczy stają się elektroniczne papierosy Waper Shopu, czyli nowy sposób palenia promowany przez takie jak ten specjalistyczne sklepy.

Kultura palenia

Dla palacza zapach papierosa to przyjemność, ale tak jak mogą nam przeszkadzać ostre zapachy dochodzące od innych osób, tak komuś może przeszkadzać silna woń dobrego tytoniu. Nie uciekniemy także od faktu, że wielkie znaczenie ma tutaj sama kwestia dymu, której w przypadku elektronicznych papierosów Waper Shopu po prostu nie ma. Korzystanie z papierosów elektronicznych – urządzeń wolnych od elementów uciążliwych dla osób postronnych – staje się powoli wymogiem człowieka kulturalnego. Jakie prawo mamy do tego, by włączać innych w nasze rytuały i przyjemności, kiedy sobie tego nie życzą? Nasza subiektywna przyjemność nie ma tutaj zupełnie nic do rzeczy. Nic nie zezwala nam na gwałcenie prywatności innego człowieka, a tak właśnie się dzieje, kiedy pojawia się dym z klasycznego papierosa.

Przyjemność się nie zmienia

Ważne jest tutaj także zrozumienie, że wszystkie elementy, które powodowały kontrowersje wobec przyjemności palenia tytoniu, tak naprawdę wcale nie są istotą samego zjawiska. Mówimy o „puszczaniu dymka”, ale to nie samo wypuszczanie dymu jest przecież sednem i kulminacją całej przyjemności. Ba, jest ono zupełnie zbędne. Przyjemność stanowi to, co dzieje się bezpośrednio przed tym faktem, czyli delektowanie się oparami dostającymi się do ciała palacza, wypełniającymi jego płuca i przenoszącymi przyjemność na całe ciało. Paradoksalnie, odrzucenie klasycznego tytoniu na rzecz specjalnych olejków do e papierosa może się odbyć z dużą korzyścią dla doznań, gdyż możliwość poszerzania gamy smakowej tytoniu o różne dodatki jest dość mocno ograniczona, a do olejków można dodawać niemalże dowolne substancje, które będą wzbogacały wdychane przez palacza opary.