Polanica-Zdrój: nocleg z wyżywieniem w pobliżu Parku Zdrojowego

W 1914 r. anonimowy autor napisał o Polanicy-Zdrój: „Aby system nerwowy się uspokoił, siły się odświeżyły i energia się wzmocniła do nowej owocnej pracy, nie wystarcza już po dziś dzień wieczorna przechadzka; urlopu w lecie i podróży rekreacyjnej koniecznie potrzeba, zwłaszcza dla mieszkańca wielkiego miasta, dlatego miejscowości kuracyjne i klimatyczne mają obecnie większe niż dawniej znaczenie”. W XXI wieku możemy tylko powtórzyć te słowa i zachęcić do odwiedzenia apartamentów Polanica-Zdrój, by przekonać się, jak wiele korzyści daje pobyt w tym niewielkim miasteczku.

Polanica-Zdrój – nocleg w pobliżu Parku Zdrojowego

Największą atrakcją miasteczka jest Park Zdrojowy – a ściślej kompleks parków – usytuowany w centrum, nad rzeką Bystrzyca Dusznicka. To od wizyty w tym miejscu większość osób zaczyna pobyt w apartamentach Polanica-Zdrój. Najważniejszym miejscem jest oczywiście pijalnia wód mineralnych. To zabytkowy budynek wybudowany w 1911 roku w stylu secesyjnym. Wewnątrz za kilkuzłotową opłatą można napić się zdrowotnej wody ze zdroju „Wielka Pieniawa”. Warto poświecić na konsumpcję dłuższą chwilę i chłonąć tutejszy mikroklimat: wysokie sufity, przeszklenia, charakterystyczny zapach, imponująca roślinność i tradycyjne kubki, z których sączy się wodę zdrojową. Jeśli kiedykolwiek chciałeś poczuć się jak Hans Castorp podczas swojego pobytu w Davos – koniecznie powinieneś odwiedzić to miejsce!

W samym budynku znajduje się również sala koncertowa, w której odbywają się koncerty muzyki operowej, operetkowej czy klasycznej, działają sklepy z pamiątkami, a w podcieniach – kawiarnie oferujące turystom napoje i pyszne desery. W Parku Zdrojowym odbywa się też wiele imprez: koncerty, spektakle teatrów z całej Polski, Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina… A jeśli mało Ci doznań kulturalnych, to każdego roku w sierpniu w pobliskich Dusznikach-Zdroju masz szansę posłuchać najlepszych światowych pianistów biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim.

Polanica-Zdrój – noclegi przy deptaku i punktach gastronomicznych

Jednym z bardziej turystycznych miejsc w Polacniy-Zdroju jest deptak ciągnący się wzdłuż brzegów Bystrzycy Dusznickiej. Wieczorem i nocą oświetlają go efektowne lampy, a w dzień warto przejść się nim, by podziwiać architekturę wybudowanych obok willi i kamienic. W sezonie turystycznym działa tu ponad dwadzieścia lokali, które zachęcają spacerowiczów do spędzenia czasu przy wystawionych stolikach czy na leżakach. Lody, pizza, gofry, kawa a może wino lub piwo? Wszystko to jest na wyciagnięcie ręki!

Wiele osób szukających noclegu w górach skupia się na tym, by znajdował się on blisko przyrody, ale i niedaleko od innych zabudowań i zaplecza gastronomicznego. Noclegi w Polanica Residence spełniają oba te warunki: z jednej strony kompleks apartamentów oddalony jest od centralnego deptaku i usytuowany w zdecydowanie mniej turystycznej części miasteczka, a z drugiej – to zaledwie kilkanaście minut spaceru od wielu restauracji, barów, knajpek czy dyskotek. Możesz więc korzystać z dobrodziejstw nocnego życia, a jednocześnie odpocząć z dala od hałasu. Jeżeli znudzi Cię gwarna Polanica-Zdrój, noclegi z basenem i strefą wellness&spa pozwolą się zregenerować i nabrać sił.

Polanica-Zdrój – nocleg i na szlak!

Polanica-Zdrój położona jest na stylu Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich. Podczas wizyty w apartamentach w Polanicy-Zdroju warto więc udać się na wycieczkę i poznać urok tych niezbyt popularnych szczytów. Warto wybrać się na Wolarz, a jeśli masz siły na dalszą wędrówkę – na Muflon, by w miejscowym schronisku zjeść obiad, wziąć udział w jednej z licznie organizowanych tam imprez, a następnie wrócić, lub zejść do Dusznik-Zdroju i z tego przepięknego miasteczka powrócić do Polanicy pociągiem albo autobusem.

Koniecznie powinieneś odwiedzić też Skalne grzyby – typowe dla tutejszych gór formacje skalne przybierające przedziwne kształty. Z Polanicy-Zdrój prowadzi tam niebieski szlak. To jednak dość długa trasa wynosząca w jedna stronę 13 km, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach na całodzienną wędrówkę, możesz podjechać samochodem do Batorowa albo Wambierzyc.

Jeszcze jednym ciekawym szlakiem jest tzw. szlak serduszkowy, który poznasz po tym, że nie jest oznaczony kolorem, ale właśnie czerwonym sercem na białym tle. To okrężna trasa wokół miasteczka, prowadzi po pobliskich lasach, punktach widokowych, z przystankiem w Etnograficznym Muzeum Misyjnym przy klasztorze Białych Sercanów na Sokołówce. Szacunkowy czas potrzebny na przejście szlakiem to 6 godzin. Jest on dosyć łagodny i wolny od dużych przewyższeń. Trzeba jednak pamiętać, że Polanica-Zdrój to miejscowość górska, dlatego niewiele jest tu płaskich ścieżek – wygodne buty i coś do picia w plecaku to podstawa na każdym spacerze!