3D Secure

Wielokrotnie zdarza się, że przestępcy zdobywają dane karty kredytowej dzięki atakom hakerskim, lukom w zabezpieczeniach lub podejrzanym wiadomościom SMS i e-mail. Dlatego też w celu zwiększenia bezpieczeństwa płatności kartą, zwłaszcza podczas zakupów online, wydawcy tych środków płatniczych opracowali tzw. proces 3D Secure. Czym on jest i na czym polega? Sprawdź!

Czym jest usługa 3D Secure?

3D Secure to system bezpieczeństwa, który zapewnia dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym użyciem karty kredytowej. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa płatności tymi środkami płatniczymi w Internecie poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe podczas zakupów online (na przykład kodem SMS).

Usługa 3D Secure została po raz pierwszy opracowana przez firmę VISA i nosi nazwę „Verified by VISA”. Inni dostawcy kart kredytowych stosują podobną technikę, ale nazywają swój proces inaczej. Na przykład technologia bezpieczeństwa Mastercard nazywa się Mastercard Identity Check (dawniej: Securecode).

Dzięki procesowi 3D-Secure banki oraz sprzedawcy, którzy korzystają z usług płatniczych serwisów takich jak płatności Dotpay, mogą spełnić wymogi bezpieczeństwa określone w unijnych wytycznych dotyczących płatności internetowych.

Jak działa proces 3D Secure?

Korzystanie z procesu 3D Secure można zgłosić w banku, który wydał kartę kredytową. Można to zrobić przy pierwszej płatności kartą w sklepie internetowym, który korzysta z tego procesu, albo wcześniej w swojej bankowości internetowej. Niektóre podmioty w ogóle nie wymagają wcześniejszej rejestracji, tylko automatycznie w ten sposób zabezpieczają płatność. Wówczas klient, który robi zakupy w Internecie, otrzymuje na przykład kod do płatności na numer telefonu zapisany w banku. Podobnie działają zewnętrzni operatorzy płatności online, którzy również bardzo dbają o bezpieczeństwo różnych transakcji (więcej przeczytasz na https://www.dotpay.pl/metody-platnosci).

Dokładny sposób działania procedury bezpieczeństwa 3D Secure zależy od danego banku. W niektórych posiadacz karty musi wprowadzić hasło i otrzymany w banku kod do realizacji wszystkich płatności. Jeśli robi zakupy online, zostanie przekierowany ze strony sprzedawcy do strony dostawcy karty kredytowej podczas procesu płatności. Tam wpisuje odpowiednie dane i potwierdza płatność. Inne banki wysyłają na telefon przy każdym zakupie nowy kod SMS lub umożliwiają potwierdzenie zakupu za pośrednictwem aplikacji poprzez wprowadzenie kodu PIN.

Jakie są korzyści z usługi 3D Secure?

Wdrożenie w swojej branży możliwości płatności kartą online z zabezpieczeniem 3D Secure to przede wszystkim korzyści dla konsumentów. Dzięki takiej usłudze zyskują:

  • bezpłatne zabezpieczenie płatności: klienci nie muszą nic płacić za tę usługę;
  • możliwość skorzystania z całego procesu bezpośrednio online lub za pomocą smartfona,
  • bezpieczne przechowywanie danych,
  • możliwość dokonywania płatności za pomocą 3D Secure na całym świecie,
  • prostą autoryzację płatności, bez konieczności zapamiętywania skomplikowanych haseł.

Usługa 3D Secure po prostu zwiększa bezpieczeństwo podczas płatności kartą kredytową w Internecie, co jest niezwykle ważne dla klienta.