Plastyka zwiniętych uszu

Wady wrodzone małżowiny usznej nie zawsze niosą ze sobą problemy ze słuchem – czasem są wyłącznie defektem estetycznym. Mogą jednak stać się źródłem kompleksów. Chirurgia plastyczna wychodzi naprzeciw tym problemom, proponując plastykę uszu, na przykład przy deformacjach w postaci zwiniętego obrąbka i małżowiny. Przedstawiamy przebieg procedury operacyjnej korygującej zwinięte uszy.

Niektóre deformacje uszu nie mają wpływu na prawidłowe słyszenie. Mogą jednak pogarszać komfort życia pacjentów, którzy z powodu nieprawidłowości w obrębie małżowiny usznej będą cierpieli z powodu kompleksów. Zniekształcenie ucha może dotyczyć na przykład obrąbka oraz części małżowiny, które zwijają się do wewnątrz.

Przebieg zabiegu plastyki zwiniętych uszu

Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. W przypadku dzieci może być konieczne znieczulenie ogólne. Jednak przed rozpoczęciem operacji konieczne jest badanie wykluczające wszelkie możliwości, które mogą być przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia. Jeżeli wyniki są zadowalające – pacjent zostaje zakwalifikowany.

Sama procedura polega na odpreparowaniu skóry od powierzchni zdeformowanej chrząstki. W celu zminimalizowania widoczności blizn cięcie wykonuje się na tylnej części ucha – mówi chirurg z Kliniki Chęciński w Warszawie – Chrząstkę małżowiny usznej wielokrotnie nacina się pionowo, a następnie rozwija formując w pożądany kształt. Wolny fragment chrząstki stabilizuje się przyszywając go na brzegu małżowiny usznej. Następnie skóra zostaje zszyta – zazwyczaj za pomocą szwów wchłanialnych. Na ucho zostaje założony opatrunek stabilizujący, który należy nosić przez około dwa tygodnie.

Sam zabieg trwa około jednej-dwóch godzin. W przypadku znieczulenia miejscowego klinikę można opuścić już kilka godzin po zabiegu, po znieczuleniu ogólnym wymagane jest pozostanie na obserwacji przez okres doby. Okres rekonwalescencji trwa około jednego-dwóch tygodni.

Zalecenia pooperacyjne oraz efekty zabiegu

Po operacji konieczne jest prowadzenie oszczędnego trybu życia, regularne kontrole oraz w razie konieczności przyjmowanie leków przeciwbólowych. W przypadku dzieci ważne jest, aby unikały zabaw i sportów kontaktowych, podczas których nie trudno o urazy. Zabieg, podobnie jak każdy inny, może nieść ze sobą ryzyko powikłań, jednak w przypadku plastyki zwiniętych uszu jest ono niewielkie. Najczęściej występujące to niewielki ból, zasinienie lub obrzęk.

Efekty zabiegu są jednak warte tych niedogodności – ucho zostaje naprostowane i pacjent może cieszyć się nowym wyglądem.