opinia techniczna budynku

Zakup dowolnego towaru o dużej wartości powinien być poprzedzony odpowiednim rozpoznaniem rynku oraz sprawdzeniem samego towaru. Recenzje produktu, oceny dotychczasowych użytkowników, opinia techniczna budynku albo ekspertyza hal stalowych – to dokumenty pozwalające realnie wycenić wartość usługi.

Naturalnie dla każdego konsumenta w zupełnie innym miejscu przebiega linia kosztownego zakup – dla jednego będzie to dowolny telefon komórkowy lub rower, dla innego dopiero samochód czy dom, a dla najzamożniejszych nawet kupno domu nie będzie poważną transakcją. Dla przeciętnego klienta zakup domu jest jednak wyjątkowym wydarzeniem w życiu i bardzo poważną inwestycją, więc za wszelką cenę warto zabezpieczyć się na różne możliwe wypadki. Już po nabyciu nieruchomości obowiązkowo trzeba ją ubezpieczyć na różne okazje i żywioły – im szerszy pakiet ubezpieczeniowy i wyższa polisa, tym lepiej dla właściciela. Zanim jednak podpisze się dokumenty zakupu nieruchomości, trzeba odpowiednio sprawdzić i prześwietlić dom na wielu płaszczyznach.

 

Sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości

Przy nabywaniu budynku bardzo ważne jest sprawdzenie nie tylko jego stanu technicznego, ale również prawnego. Oczywiście przeniesienie praw u notariusza z jednego podmiotu na drugi przeważnie pozwala wychwycić wiele nieprawidłowości, ale sprawdzenie zapisów w księgach wieczystych i potwierdzenie statusu hipoteki to jedne z pierwszych kroków, jakie warto poczynić przed prowadzeniem jakichkolwiek negocjacji handlowych w sprawie nieruchomości. Wypisy z gminnych ksiąg i ewidencji gruntów pomogą również uzyskać odpowiedź na pytanie o to, kto jest prawowitym właścicielem chociażby działki, na której zlokalizowana jest nieruchomość bądź czy na pewno nowy właściciel będzie miał prawo przejazdu najbliższą drogą.

 

Profesjonalna opinia techniczna budynku

Po ustaleniu tych podstawowych informacji na temat budynku, przejść można do jego ekspertyzy technicznej. Każda opinia techniczna budynku powinna składać się nie tylko z oceny elementów widocznych na pierwszy rzut oka jak stan elewacji czy ocieplenia poddasza, ale również powinien dokładnie odkrywać stan bieżący elementów konstrukcyjnych nieruchomości ukrytych na pierwszy rzut oka. Tylko w ten sposób możliwe jest określenie stanu zużycia czy prawidłowości wykonania chociażby izolacji wodnej. Równie ważne dla przyszłego właściciela i użytkownika domu powinny być opinie techniczne budynku w zakresie jego głównych układów i instalacji – sanitarnych, elektrycznych, wentylacyjnych itp. Do oceny tego stanu niezbędna jest nie tylko odpowiednia wizytacja na miejscu, ale również dostęp do pełnej dokumentacji budowlanej. Tylko projekt budowlany powykonawczy, który uzyskał aprobaty lokalnej jednostki administracyjnej oceniającej takie projekty i wydającej pozwolenia na budowę oraz późniejsze użytkowanie może posłużyć inspektorowi budowlanemu lub audytorowi do oceny stanu faktycznego budynku.