Współczesny przemysł oraz wiele sektorów gospodarki opierają się na znakowaniu produktów pod postacią kodów kreskowych. Są wykorzystywane niemal codziennie w wielu dziedzinach życia. W wielu przypadkach kody kreskowe są wymagane prawnie, aby móc sprawnie i bez przeszkód identyfikować dane produkty.

Czym są kody kreskowe?

Kod kreskowy, często nazywany również kodem paskowym, jest graficznym identyfikatorem produktów. To jeden z najtańszych, ale również najskuteczniejszych sposobów na odczytywanie informacji produktowych. Za pomocą kombinacji określonej symboliki oraz ciemnych i jasnych komponentów, prezentuje szczegółowe informacje o danych produktach. Zwiększa również wiarygodność odczytu informacji w kwestiach logistycznych. Profesjonalne czytniki kodów znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.

Kody kreskowe przeznaczone są dla czytników w formie elektronicznej, co pozwala na automatyczne odczytywanie informacji zawartych w kodzie. Symbolika oraz gama kolorystyczna w kodzie jest skonstruowana w taki sposób, by nie stanowiła problemu w przypadku odczytywania przez czytnik elektroniczny.

Do czego przydają się kody kreskowe w magazynie?

Kody kreskowe mają szerokie zastosowanie i sprawdzają się w wielu dziedzinach życia. Najczęściej stosowane są w przypadku automatycznych identyfikacji produktów w logistyce oraz w handlu, w tym w różnego rodzaju magazynach.

W magazynach kody kreskowe mają określone funkcje, z uwagi na kilka podstawowych kategorii. Przydają się między innymi w identyfikacjach produktów, miejscach składowania oraz przy kodowaniu określonej dokumentacji. Ułatwiają automatyzację rejestrowania dokumentacji przedsiębiorstwa.

Zazwyczaj miejsca składowania w magazynach są oznaczane odpowiednimi kodami kreskowymi. Ułatwia to nie tylko codzienną pracę, ale również wszelkie inwentaryzacje. Kody kreskowe umożliwiają przeprowadzenie remanentu w formie online oraz inwentaryzację przy pomocy bezprzewodowych terminali.

W magazynach kody kreskowe znajdują również zastosowanie przy wysyłkach produktów. Pozwalają na kompletowanie asortymentu odpowiadającego zamówieniom sprzedaży. Umożliwiają również sprawdzanie, czy produkty zostały odpowiednio przygotowane do wysyłek.

Jakie są rodzaje kodów kreskowych i co one oznaczają?

Kody kreskowe dzielą się na wiele rodzajów, z których każdy odpowiada innej kategorii. Wyróżnia się przede wszystkim podział kodów według ich wymiarowości, szerokości kresek, rodzaju symboli, ciągłości lub ilości kodowanych znaków.

Najpopularniejszymi kodami stosowanymi w magazynach są trzy główne rodzaje kodów, które są najczęściej stosowane. Należą do nich:

  • Kod EAN-8 – jest to kod kreskowy występujący na pojedynczych opakowaniach, najczęściej wtedy, kiedy nie zmieści się na nich kod EAN-13,
  • EAN-13 – to jeden z najpopularniejszych kodów kreskowych. Występuje na jednostkowych opakowaniach oraz opakowaniach służących do transportu. Składa się z trzynastu znaków, z których każdy zawiera w sobie określone informacje,
  • GS1-128 – to kod kreskowy, który występuje na zbiorczych opakowaniach dla produktów, również tych przeznaczonych do transportu.

Jak wykorzystać kody kreskowe w magazynach?

Pomimo wielu postępów technologicznych, jakie zachodzą w wielu branżach, kody kreskowe nadal są najchętniej wybieranymi sposobami na identyfikację produktów. W magazynach znajdują zastosowanie nie tylko w identyfikowaniu różnego rodzaju produktów do sprzedaży, ale także miejsc ich składowania, dokumentacji oraz wyrobów przedsiębiorstwa.

W magazynach pozwalają działać zgodnie z zasadą FIFO. Oznacza to, że produkty, które trafiły do magazynu najwcześniej, najszybciej go opuszczą, dzięki identyfikacji przez kody kreskowe. Zapewnia to większą stabilność wysyłek oraz nie dopuszcza do pomyłek.

Kody kreskowe zapewniają sprawniejszą i wydajniejszą pracę w magazynach. Przyjęcie i wydawanie towaru jest znacznie prostsze przy użyciu kodów kreskowych, niż przy wprowadzaniu wszystkich informacji w sposób ręczny. Zapewniają mniejsze prawdopodobieństwo pomyłek, dzięki czemu przedsiębiorstwo zyskuje na wiarygodności.