czas pracy kierowcy

Pracując w transporcie, czy to jako kierowca, czy osoba rozliczająca innych, musisz znać zasady, według których ta branża funkcjonuje. Czas pracy kierowcy jest jedną z najbardziej problematycznych kwestii, której często nie rozumieją sami zainteresowani. Jednak mając ugruntowaną wiedzę w tym zakresie, będziesz efektywniej zarządzać grafikami i kontrolować, czy wszyscy przestrzegają prawa. Zobacz, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

Czym jest czas pracy kierowcy?

Każdy chce rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, jednak bez wiedzy na ich temat nie jest to możliwe. Przede wszystkim musisz więc wiedzieć, co wlicza się w czas pracy kierowcy. Nie jest to bowiem jedynie sama jazda, a także wszystkie zadania związane z obsługą pojazdu i ewentualnych pasażerów, w szczególności:

– nadzorowanie i wykonywanie załadunku oraz rozładunku,

– wymiana koła, żarówki czy usunięcie innej drobnej usterki,

– udział w kontroli drogowej,

– tankowanie pojazdu,

– przysługująca kierowcy przerwa.

Ile wynosi czas pracy kierowcy?

Gdy prowadzisz samochód ciężarowy, raczej nie sprawdzasz co chwilę, ile już minęło czasu od rozpoczęcia zmiany. A to błąd, który może Cię sporo kosztować, niezależnie od kraju, po którym jeździsz. Nieprzestrzeganie zasad wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu, który to Ty będziesz musiał zapłacić. Wysokie grzywny powinny zmobilizować Cię do zgłębienia wiedzy w zakresie czasu pracy i pilnowania zegarka. Aby być na bieżąco, możesz np. korzystać ze szkoleń, które są stale aktualizowane i w przystępny sposób wyjaśnią Ci każde zagadnienie.

Biorąc w nich udział dowiesz się m.in. ile wynosi dobowy czas pracy kierowcy, a ile godzin może on spędzić w pojeździe w ciągu tygodnia.

Normy godzinowe pracy kierowcy

W ciągu tygodnia każdy kierowca może przepracować 60 godzin. W rozumieniu przepisów tydzień zaczyna się w poniedziałek o godzinie 00.00 i kończy w niedzielę o 24.00. W tym czasie, w ciągu każdej doby, kierowca może spędzić za kółkiem 9 godzin. Po upływie czterech i pół godziny konieczna jest przerwa, która potrwa 45 minut.

Są jednak odstępstwa od tych zasad:

– dwa razy w tygodniu kierowca może spędzić za kółkiem 10 godzin,

– przerwa może być podzielona na dwie, 15 i 30-minutową.

Po każdej dobie niezbędny jest odpoczynek, trwający 11 godzin. Jednak czasem można go skrócić do 9. Jest to dopuszczalne maksymalnie trzy razy między dwoma tygodniowymi okresami odpoczynku.

Jak widzisz, znajomość tych przepisów może wydawać się skomplikowana, jednak jest niezbędna w Twojej pracy.