Fibrelite

Pokrywy kanałów technologicznych to nieodzowny element większości obiektów przemysłowych. Aby spełniały swoją rolę, powinny w bezpieczny sposób ułatwiać i przyspieszać dostęp do poprowadzonych instalacji. Czy obecnie popularne rozwiązania to zapewniają?

Konieczność doprowadzenia instalacji do skrajnych punktów fabryk i hal przemysłowych od lat stanowi nieodłączny element projektowania tego typu obiektów. W wielu przypadkach łatwy dostęp do wspomnianych instalacji jest niezbędny do wykonania szybkich inspekcji i przeprowadzenia ewentualnych napraw. W celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania obiektu dostęp ten powinien być bezpieczny i maksymalnie ułatwiony. Dlatego w odpowiedzi na te potrzeby w projekty budynków przemysłowych zaczęto wdrażać podziemne kanały technologiczne. Umożliwiają one stworzenie dowolnie konfigurowalnej infrastruktury liniowej pod powierzchnią użytkową obiektu, która daje możliwość poprowadzenia pełnej instalacji. Tego typu kanały nie są jednak zalewane betonem, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych budów. W obiektach przemysłowych często pozostają przykryte specjalnie przygotowanymi do tego celu ciężkimi pokrywami ze stopów stali lub zbrojonego betonu. Które teoretycznie powinny umożliwić wygodną eksploatację i dawać dostęp do infrastruktury przesyłowej.

Przez lata wspomniane pokrywy nie do końca jednak spełniały swoją rolę, uniemożliwiając wykonanie szybkich i bezpiecznych inspekcji. Jeśli chodzi o wytrzymałość oraz zdolność przenoszenia obciążeń rozwiązania oparte o wszelkie stopy stali sprawdzały się doskonale. Opcje betonowe już nieco gorzej, nie znosząc przy tym dłuższych prób czasu i bardziej surowych warunków atmosferycznych. Beton w takich przypadkach stawał się kruchy i pękał, co stanowiło dodatkowe zagrożenie funkcjonowania obiektu i dalszej eksploatacji przykrycia. Ich wspólną i niewątpliwie dyskwalifikującą wadą była wysoka masa własna. Ta przy znacznych rozmiarach pokryw wykorzystywanych na dużych obiektach uniemożliwiała szybką lokalizację i wykonanie napraw w przypadku awarii. Wydłużony czas potrzebny do otwierania przykryć przez lata generował straty, stwarzając przy tym zagrożenie dla kadry pracowniczej. Niebagatelnym minusem ich stosowania były bowiem częste wypadki przy pracy podczas prób unoszenia, do którego wymagany był angaż ciężkiego sprzętu. Dla pracodawcy wydarzenia z tego tytułu były szczególnie kosztowne, począwszy od okresowej utraty pracownika, przez jego leczenie, na ewentualnych wypłatach odszkodowań skończywszy.

Naprzeciw szeregu problemów wynikających ze stosowania ciężkich i nietrwałych pokryw powstały znacznie lżejsze i wytrzymalsze — kompozytowe pokrywy kanałów technologicznych. Producentem tego innowacyjnego rozwiązania jest brytyjska firma Fibrelite.

Więcej o innowacyjnych pokrywach kompozytowych Fibrelite

Zalety tego rozwiązania to m.in.:

  • niska masa własna,
  • możliwość użycia na większości powierzchni,
  • łatwe otwieranie przy użyciu dedykowanych rączek,
  • możliwość personalizacji (barwa, wzór przetłoczenia, logotyp),
  • możliwość zastosowania zamków bezpieczeństwa (zabezpieczenie instalacji w niestrzeżonych obiektach),
  • możliwość wykonania szybkiej inspekcji lub prac serwisowych,
  • wysoka trwałość (nie korodują, nie pękają, nie kruszą się),
  • bardzo niski koszt serwisowy,
  • (w zależności od klasy) wysoka wytrzymałość na przenoszenie obciążeń (nawet do 90 ton -zakres obciążeń od A15 do F900, wg BS EN 124),
  • przewodnictwo i brak wpływu na sygnały sieci bezprzewodowych (zastosowanie m.in. w serwerowniach),
  • obojętność na większość chemikaliów,
  • bezpieczeństwo użytkowania (pokrywa nie pozostanie w pozycji niezabezpieczonej — brak roszczeń publicznych),
  • izolacja termiczna,
  • właściwości antypoślizgowe (odporność na poślizg — norma PSRV60).

Rozwiązania oparte o materiały kompozytowe stają się przyszłością dla wielu gałęzi przemysłu. Innowacyjne rozwiązania Fibrelite pozwalają wyeliminować dotychczasowe problemy z eksploatacją ciągów technologicznych i zapewnić obsługującym je technikom bezpieczeństwo i komfort pracy.

Innowacyjne rozwiązania Fibrelite w Polsce

Oficjalne przedstawicielstwo Fibrelite w Polsce należy do firmy Corrimex, która od ponad 30 lat do specjalizuje się w budowie myjni, stacji paliw i dostarczaniu wiodących rozwiązań dla przemysłu, takich jak armatura, czy właśnie pokrywy kompozytowe Fibrelite. Corrimex stawia wyłącznie na flagowe rozwiązania dla przemysłu, dlatego też w ich ofercie znaleźć można pełną gamę pokryw oraz studzienek wykonanych z innowacyjnych materiałów kompozytowych.