Na czym polega energooszczędność domów drewnianych? Co to są domy szkieletowe? Na czym polega budowa domu pasywnego? Co to jest dom zeroenergetyczny?

Środowisko naturalne to dobro wspólne, warto zatem pomyśleć o nim także podczas budowy domu. Ekologiczny i energooszczędny – jest przyjazny nie tylko dla natury, ale także dla portfela, gdyż koszty jego utrzymania, zwłaszcza ogrzewania, są dużo niższe niż domu tradycyjnego.

Energooszczędny dom drewniany

Każdy dom może być energooszczędny, także drewniany. Należy jednak o tym zadecydować już na etapie projektu. W tego typu budownictwie, szczególną uwagę zwraca się na izolację termiczną przegród zewnętrznych. Minimalizuje się także ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych. Dom energooszczędny musi być szczelny i wyposażony w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Taki dom jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także dla samych mieszkań, bo zapewnia ciepło, jednocześnie nie generując dużych kosztów.

Obecnie energooszczędny dom drewniany musi spełniać następujące warunki: dobra izolację termiczną (niski współczynnik U), dużą szczelność, zminimalizowane mostki cieplne, wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Dom energooszczędny ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 40-70 kWh/m2*rok, podczas gdy zwykły dom ma zapotrzebowanie na poziomie ok. 120 kWh/ m2*rok. Zatem koszty utrzymania domu energooszczędnego są wielokrotnie niższe.

Praktycznie każdy projekt domu można wykonać w standardzie energooszczędnym. Dotyczy to także domów drewnianych. Projekty takich budynków można obejrzeć na stronie: http://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-z-drewna. Budowa drewnianych domów ma coraz więcej zwolenników, głównie ze względu na to, że drewno jest zdrowym, naturalnym i ciepłym budulcem i powoduje, że dom jest przytulny. Może być wykorzystany do budowy domów z bali, a także w technologii szkieletowej.

Energooszczędne domy szkieletowe

Domy szkieletowe, inaczej zwane kanadyjskimi, to w odróżnieniu od tradycyjnych domów murowanych budynki, których konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie zbudowanym z krawędziaków typu KVH łączonych za pomocą mikrowczepów. Obecnie, jeśli stosuje się dobrej jakości materiały (głównie drewno) i powierzy budowę fachowcom, taki dom w niczym nie ustępuje murowanemu. Co więcej, rachunki za ogrzewanie mogą być niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Inną ich zaletą jest szybsza budowa niż murowanych i głównie ze względu na to koszty wybudowania takiego domu są konkurencyjne. Są to trwałe i solidne budynki, przy tym ekonomiczne w użytkowaniu.

Wybudowanie energooszczędnego domu szkieletowego to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie jest obca dbałość o środowisko i chcą spełnić wymogi prawne dotyczące niskoenergetyczności nowo budowanych obiektów.  Warto pomyśleć także nad budową szkieletowych domów drewnianych. Projekty takich obiektów są dostępne w Internecie.

Domy pasywne

Domy pasywne to takie, w których wykorzystywana jest energia słoneczna w sposób pasywny, tj. biernie, bez korzystania z aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Zapotrzebowanie na energię w takich domach jest aż osiem razy mniejsze niż w budownictwie tradycyjnym. Przykładowo: zapotrzebowanie na energię w tradycyjnie wybudowanym domu może wynosić ok. 120 kWh/m2*rok, a w domu pasywnym poniżej 15 kWh/m2*rok! Domy pasywne mają bardzo dobrą izolację przegród zewnętrznych. Stosuje się w nich wiele rozwiązań, które minimalizują zużycie energii. Dlatego też zapotrzebowanie energetyczne jest tak małe. Zazwyczaj w tego typu budynkach nie stosuje się w ogóle systemów grzewczych tradycyjnych, tylko dogrzewanie powietrza wentylacyjnego i odzyskiwanie ciepła oddawanego przez urządzenia i ludzi. Montuje się kolektory słoneczne i rekuperację, czyli system odzyskiwania ciepła z wentylacji. W domu pasywnym straty ciepła mają być ograniczone do minimum. Zewnętrzna obudowa budynku jest nieprzepuszczalna dla powietrza, przegrody zewnętrzne mają niski współczynnik przenikania ciepła, stolarka okienna i drzwi są zaizolowane.

Praktycznie każdy rodzaj domu może być wybudowany jako dom pasywny. Dotyczy to także domów drewnianych. Projekty takich budynków, nawet te gotowe, można dostosować do wymogów budownictwa pasywnego. Oczywiście wybudowanie takiego domu generuje większe koszty (o ok. 8-15%) niż domu tradycyjnego, ale daje to większe oszczędności podczas eksploatacji. Warto wiedzieć, że w 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził dopłaty dla nowo budowanych budynków jedno i wielorodzinnych o zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym.

Domy zeroenergetyczne

W 2021 roku wejdzie w życie europejska dyrektywa, według której wszystkie nowo budowane budynki na terenie Unii Europejskiej będą musiały być praktycznie zeroenergetyczne, czyli prawie niezużywające energii. Wiązać się to będzie z wyższymi kosztami inwestycji, ale także dużymi oszczędnościami podczas eksploatacji. Utrzymanie domu będzie dużo tańsze niż obecnie.

Takie domy będą naprawdę ekologiczne poprzez dużo mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjne budownictwo. Będą zużywać minimalną ilość nieodnawialnych pierwotnych źródeł energii, a co jeszcze ważniejsze, ograniczą emisję gazów cieplarnianych. Takie domy przyszłości, i to już całkiem bliskiej, będą wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Do budynków niskoenergetycznych zalicza się także domy w konstrukcji szkieletowej. Taki dom jest ekonomiczny i ekologiczny, ale także komfortowy dla domowników, ponieważ izolacja przegród i szczelność powietrzna obudowy domu powodują, że tego typu budynki są ciepłe i nie ma w nich przeciągów.

Domy zeroenergetyczne powinny mieć następujące cechy: zwartą bryłę (bez załamań, podcieni itp.), optymalne ocieplenie i przeszklenie, izolację okien i drzwi, zastosowanie wentylacji i rekuperacji, pomp ciepła, kolektorów solarnych i ekopieców na pelet.

Tego typu domy na stałe zagoszczą w krajobrazie Europy już za 5 lat. Warto zatem już dziś zastanowić się nad budową energooszczędnego domu. Jednym z rodzajów takiego budownictwa są domy drewniane. Projekty takich budynków są dostępne w wielu firmach oferujących gotowe rozwiązania.