Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny służy przywracaniu właściwego zgryzu. Wykorzystywany jest w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się, kiedy warto go założyć i jaki efekt można uzyskać.

Aparat ortodontyczny i jego działanie

Aparat ortodontyczny to specjalny sprzęt, który stosowany jest w leczeniu ortodontycznym od lat. Jego działanie opiera się na wywieraniu nacisku na poszczególne partie zębów, powodując stopniowe ich przemieszczanie. Proces ten wymaga jednak czasu – leczenie trwa najczęściej około 2 lat. W tym czasie pacjent pozostaje pod stałą opieką ortodonty.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Leczenie ortodontyczne odbywa się zawsze przy pomocy aparatu ortodontycznego, który podzielić można na dwa rodzaje: aparat ruchomy i aparat stały.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy przeznaczony jest do korygowania niewielkich wad zgryzu. Najczęściej wykorzystywany jest zatem w leczeniu ortodontycznym dzieci i młodzieży znajdujących się na etapie rozwoju. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość wyjęcia go z jamy ustnej w dowolnym momencie. Aparat ruchomy, inaczej zdejmowany, to akrylowa płytka wraz ze stalowymi śrubami i sprężynami, projektowana zawsze na indywidualne zamówienie. Aparaty są zawsze idealnie dopasowanie do pacjenta. Aby leczenie było skutecznie, aparat powinien pozostawać na zębach przez około 14 godzin.

Zaletą aparatów ruchomych jest także stosunkowo niska cena, a także brak przeszkód w dokładnej i prawidłowej higienie jamy ustnej.

Aparat stały

Aparat stały jest na stałe przymocowany do powierzchni zębów. Utrzymuje się na nich do samego końca leczenia i nie ma możliwości usunięcia go wcześniej przez pacjenta. Zaletą jest oddziaływanie na zęby nieprzerwanie przez 24 godziny. Aparat stały składa się z zamków, które są w bezpieczny sposób przyklejane do zębów, a także pierścieni, łuków oraz elementów dodatkowych. Aparaty stałe polecane są osobom, u których etap rozwoju się zakończył.

Kiedy należy zdecydować się na leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne to nie tylko działania nastawione na poprawę wyglądu uśmiechu. Ich celem jest przede wszystkim bezpośrednia poprawa stanu zdrowia, czyli przywrócenie prawidłowego zgryzu. Do ortodonty powinny zgłosić się zatem osoby, które obserwują u siebie nieprawidłowe rozmieszczenie zębów w jamie ustnej. Do specjalisty warto wybrać się również, gdy obserwuje się u siebie nadmierne ścieranie zębów, zgrzytanie zębami w nocy, a także wady wymowy.

W przypadku dzieci, wizyta u ortodonty jest konieczna w przypadku stłoczonych zębów, wysuniętej szczęki czy też zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych. Dobrze skonsultować się ze specjalistą również w przypadku dużych przerw między zębami, wad wymowy czy też w sytuacji, gdy dziecko nie jest w stanie prawidłowo zamknąć buzi. Zbagatelizowanie tych problemów może skutkować trudnościami z pojawieniem się zębów stałych. Leczenie dzieci najlepiej rozpocząć przed 7. rokiem życia. W tym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz będzie w stanie wykryć wady zgryzu, które nie są jeszcze widoczne gołym okiem. Leczenie będzie zatem zdecydowanie bardziej efektywne i tańsze. Jeżeli zastanawiasz się, czy potrzebujesz opieki specjalisty ortodonty, możesz wybrać się na wizytę kontrolą np. do AllSmiles Dental w Lublińcu. Tam z pewnością uzyskasz wszelkie informacje dotyczące swojego uzębienia i ewentualnych problemów z nim związanych.