
Problemy z mową czy słuchem to poważne dolegliwości, których nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ wpływają one na możliwości komunikacji z innymi ludźmi. Jeśli więc borykamy się z zaburzeniami mowy lub słuchu, musimy możliwie szybko skonsultować się z właściwym specjalistą. W ustaleniu przyczyny problemu pomocne są foniatria i audiologia, dlatego w tym artykule wyjaśniamy, czym są oraz jakie różnice między nimi wyróżniamy.
Czym jest foniatria?
Jest to badanie wykonywane w przypadku problemów z mową. Może być przeprowadzone u dzieci, jeśli ich mowa rozwija się zbyt wolno lub nieprawidłowo, jednakże badaniu temu poddają się również osoby dorosłe. Dotyczy to głównie grup zawodowych, których przedstawiciele muszą wyjątkowo intensywnie pracować głosem, na przykład wokaliści czy nauczyciele. Foniatria może okazać się pomocna w procesie odzyskiwania mowy utraconej w wyniku przebytej choroby, na przykład udaru mózgu.
Istnieją dwa główne sposoby przeprowadzenia tego badania. Pierwszy z nich to badanie inwazyjne, podczas którego obserwuje się drgania strun głosowych pacjenta, przy pomocy laryngostroboskopu. Urządzenie to pozwala od wewnątrz obserwować gardło i krtań badanego, ukazując drgania strun głosowych w formie światła stroboskopowego. Drugi sposób jest przyjemniejszy, ponieważ polega na zarejestrowaniu próbek głosu, które następnie analizowane są przez specjalnie przygotowane programy komputerowe. By badanie zostało przeprowadzone właściwie, należy skorzystać z usług profesjonalnych zakładów opieki zdrowotnej, na przykład Lar-Med, gdzie pracują lekarze foniatrzy mający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie.
Czym jest audiologia?
Jest to badanie, które pozwala zdiagnozować przyczyny problemów ze słuchem. Do lekarza audiologa zwykle udajemy się w momencie, gdy zauważamy u siebie problemy ze zrozumieniem mowy, natomiast badania słuchu u dzieci pozwalają stwierdzić, czy narząd ten rozwija się w prawidłowy sposób. Podstawową formą badania audiologicznego jest audiometria tonalna, podczas której mierzy się słyszalność dźwięków o różnej częstotliwości i natężeniu. Test taki nie będzie dla nas uciążliwy, gdyż wystarczy jedynie usiąść w wyciszonej kabinie, założyć słuchawki, a następnie informować lekarza o słyszanych dźwiękach. W poradni audiologicznej wykonuje się również badanie nazywane tympanometrią, które dostarcza informację o stanie ucha środkowego. Sprawdzana jest wówczas błona bębenkowa oraz sztywność kosteczek słuchowych. Na podstawie omówionych oraz kilku innych rodzajów badań audiologicznych możliwe jest określenie przyczyn stopnia ubytku słuchu. Pozwoli to zaplanować działania prowadzące do jego poprawy, co bez wątpienia wpłynie pozytywnie na komfort życia badanego.