Oczywiście jeszcze ponad dwa lata temu zaciągnięcie pożyczki w nieznanej firmie pozabankowej było sporym ryzykiem. Nierzadko „pożyczkobiorca” padał ofiarą oszustów. Na porządku dziennym były ogłoszenia na słupach informujące o udzieleniu pożyczki. Niekoniecznie za każdym razem to były firmy, bowiem nierzadko pożyczkę oferował ktoś prywatnie.

Na dodatek nie było organu nadzorującego pożyczkodawców. Toteż praktycznie nie było formalnych ograniczeń jeśli idzie o oprocentowanie i dodatkowe opłaty. W 2015 roku zaczęto jednak pracować nad umocowaniem prawnym pozabankowych firm pożyczkowych. Chociaż już wtedy zaistniały na rynku finansowym firmy, które zaczęły podchodzić do klienta bardziej profesjonalne dywersyfikując swoją ofertę. Do najpoważniejszych należy choćby MILOAN.

Rodzaje pożyczkobiorców

Okazało się, że skupienie się firmy finansowej na drobnych pożyczkach skierowanych do szerszego grona klientów naprawdę może generować spore dochody. Kto natomiast potrzebuje nagłych niedużych środków finansowych? Jest to dosyć zróżnicowana klientela i to niekoniecznie niezamożna lub średniozamożna.

Szybkiej gotówki bardzo często potrzebują:

– studenci;

– rodziny stające przed pilną potrzebą zakupu, choćby wyprawki dla dziecka prze pójściem do szkoły;

– osoby spłacające zadłużenie;

– firmy stające przed okazyjnym zakupem towaru lub sprzętu;

– firmy mające pilną potrzebę spłacenia terminowego zobowiązania.

Co warto podkreślić, takim potrzebom banki nie zawsze wychodziły na przeciw, zwłaszcza jeśli idzie o przedsiębiorców. Natomiast niewielka pożyczka przeznaczona na spłatę pilnego zobowiązania pozwala niejednokrotnie zachować stabilność finansową nie tylko firmy ale i budżetu rodzinnego.

Nowe pomysły

Pozabankowe firmy pożyczkowe wyszły szybko na przeciw tym potrzebom. Natomiast dzięki zmianom prawnym jakie zaczęły obowiązywać od marca 2016 roku wzrosło do tych firm zaufanie, ponieważ nie jest już łatwe założenie pozabankowej firmy pożyczkowej. Potrzebny jest do tego celu minimalny kapitał własny przynajmniej w wysokości 200 000 złotych. Ponadto oprocentowanie i opłaty regulują specjalne przeliczniki.

Ze strony firm pożyczkowych pojawiły się nowe propozycje, między innymi:

– szybkie pożyczki (tak zwane „chwilówki”) na niewielkie kwoty na ogół z miesięcznym okresem spłaty;

– pożyczki darmowe (na ogół na kwoty nie większe niż 1500 złotych) bez opłat i oprocentowania dla klientów korzystających z danej firmy po raz pierwszy.

Dodatkowo jest sporo (między innymi w Iwoca) ofert dla przedsiębiorców.